Başkent Platformu Genel Başkan Ve Kırgızistan Fahri Konsolosu Dr. Mustafa Kurt

Başkent Platformu Genel Başkan Ve Kırgızistan Fahri Konsolosu Dr. Mustafa Kurt


Başkent Platformu Genel Başkan Ve Kırgızistan Fahri Konsolosu Dr. Mustafa Kurt, Bir Grup İşadamıyla Birlikte Kırgızistan Da Ziyaretler Ve Temaslar Da Bulundu

ANKARA (Sivil İnisiyatif)  Uluslararası Başkent Platformu Genel Başkan Dr. Mustafa Kurt, bir grup işadamıyla birlikte Kırgızistan'da ziyaret gerçekleştirdi. 
 Ziyaretler ve temaslar da sosyal kültürel ve ekonomik projeler konusunda önemli görüşmeler gerçekleştirdiler.

 Kırgızistan da gerçekleşen görüşmeler de ilk olarak;  Kırgızistan Başbakanı Jantoro Satybeldiev bir araya gelindi.
 Görüşmede Başbakan Satybeldiev Jantoro;
 Ata yurduna hoş geldiniz; aramızdaki tek mesafe 5 saatlik yolculuk. Onun dışında başka mesafe yok. Türkiye'nin son 10 yılda yaptıklarından şeref duyuyoruz. Kırgızistan ve Türkiye ilişkileri çok iyi seviyede. Yatırım yapmak isteyen şirketlere her türlü yardıma hazırız. Sayın Erdoğan'ın dediği gibi önceden su akar Türk bakar idi. Şimdi yatırım için gelenleri iyice inceliyoruz ve seçiyoruz. Sayın Başkan Kurt yatırım konusunda bize müracaat ettiğinde her türlü yardıma hazırız. Bu amaçla Yap-İşlet-Devret/YİD) için gelen şirketlere yer verebiliriz, KDV muafiyeti sağlarız, başka her türlü yardıma hazırız. Başımızın üstünde yeriniz var. Dedi..

Başkent Platformu Genel Başkanı aynı zamanda Kırgızistan Türkiye Fahri Konsolosu Dr.Mustafa Kurt konuşmasında;

Bizler ata babalarımızın topraklarında olmaktan, sizlerin huzurunda bulunmaktan dolayı çok mutluyuz.

Bugün burada olmayı çok isteyen ancak sağlık sorunları sebebi ile gelemeyen ama sizlere yılların hasreti ile selam gönderen Onursal Başkanımız Sayın Zülfü Canpolat’ın selamını getirdim.. inşallah yakın zamanda burada olacaklar..

Başkent platformu insan odaklı uluslar arası bir platformdur. Felsefesini Osmanlı imparatorluğundan almıştır. ‘’İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’’ anlayışı ile din,dil, mezhep, renk ayrımı yapmadan, dünyanın çeşitli yerlerinde barış kardeşlik adına misyonumuz çerçevesinde hizmet eden, mutlu bir dünyanın var olması için çaba sarf eden bir sivil inisiyatifiz..

Kainat bütünlük ve ahenk içerisinde görevini yaparken biz insanlara büyük görev düşmektedir. İnsanlar, bitkiler ve hayvanlar yerler içerler ve sonunda göçer giderler yani ölürler. İnsanların diğer canlılardan farkı olmalı, Bitkilerden ve hayvanlardan farklı olarak insanlar bu dünyaya güzel eserler bırakırsa bu fark sebebi ile ölümsüzleşirler. (Tıpkı ata babalarımızın yaptığı gibi). Platform olarak bizler inanıyoruz ki;

 mutlu bireylerden mutlu aileler,

mutlu ailelerden mutlu toplumlar,

 mutlu toplumlardan mutlu devletler,

mutlu devletlerden mutlu bir dünya oluşur..

 

Bizler bu gün burada adeta zaman tünelinden geçip ata babalarımızın yaşadığı o güzel çağa gittik ve geldik. Bu gün burada maziyi yad ettik. Bununla yetinmeyeceğiz; siyasetçilerimizle, iş adamlarımızla akademisyenlerimizle, sanatçılarımızla hep beraber Türkiye - Kırgızistan arasında iktisadi, siyasi, kültürel yenilenmeyi sağlayacağız. Özellikle Türkiye- Kırgızistan arasında daha ileri ticari alış verişleri olsun istiyoruz. Türkiye’nin tecrübelerini Sivil Toplum Kuruluşları ve iş adamlarımız vasıtası ile buraya taşımak istiyoruz. Kırgızistan'ın yer altı, yer üstü kaynaklarını Kırgızistan halkının menfaatine daha verimli hale getirerek, Kırgızistan'ın bu bölgede parlayan yıldız olmasını istiyoruz. Tatbiki bütün bunları ortak akıl ortak gönül ortak kazanımla olacak ve kardeşliğimiz daha da pekişecektir..dedi..

 


Yapılan toplantı da Ulaştırma Bakanı Kalykbek Sultanov, Ekonomi Bakan yrd. Talkunbek Abdylgulav, Dışişleri Bakan yrd. Altynbek Murliev, Milletvekilleri Malik Osman, Nurbek Alimbekov,Akylbek Ashimov hazır bulundular..


Daha sonra Dr. Mustafa Kurt ve beraberindeki heyet Kırgızistan meclis başkanı Asylbek Jeenbekov makamında ziyaret ettiler. Meclisbaşkanı Asylbek Jeenbekov ile yapılan toplantıda ( şuan yeni Başbakan), Milletvekilleri Malik Osman, Nurbek Alimbekov,Akylbek Ashimov) da eşlik etiler.

Toplantı da Kırgızistan meclis başkanı Asylbek Jeenbekov; ata babalarınızın yerine yurduna hoşgeldiniz. 1991 yılında bağımsızlığımıza ilk destek sizlerden geldi ve ilk tanıyan ülke Türkiye oldu. 23 yıllık bağımsızlığımızda en büyük yardımı Türkiye'den gördük.

Türk dünyasına yaptığınız her şeye destek olacağız. Sizlerle dinimizi dilimiz, tarihimiz ve ata babalarımız birdir. Kırgızistan’a bir çok ülkeden yatırım yapmak için gelmek istiyorlar, elbette biz dünyaya kapılarımızı açmışız herkes gelebilir ancak bizlerin ilk tercihi akrabalarımızın yani dinimiz dilimiz bir olanların gelmesini istiyoruz ve bekliyoruz..

Kırgızistan'a yapılacak çeşitli yatırımlara kolaylık açısından her türlü yardıma hazırız. Demokrasiyi seven bir ülkeyiz. İki savaş geçirdik, çok acılar çektik. İnşallah bir daha olmayacak. Yolumuz demokrasi yoludur. Buraya daha çok gelmenizi bekliyoruz.dedi…

 

Torobay Zulpukarov,( Meclis Başkan Yardımcısı idi Meclis Başkanı oldu ) bir araya geldiler. Görüşme de Torobay Zulpukarov; dinimize, dilimiz, mezhebimiz aynı sizleri kendimizden biliyoruz. 1991 yılında Sovyetler Birliğinden ayrıldıktan sonra ilk desteği sizler vermiştiniz. Sizlerle her türlü işbirliği için elimizden ne geliyorsa yapmaya hazırız. 5.600.000 nüfusa sahibiz. İki bin iki yüz  yıllık tarihimiz olduğu teyid edildi. dedi…

Bu görüşmede Başkent Platform ikinci Onursal Başkanı Ramazan Toprak şunları söyledi;

Devlet-toplum ikileminde, toplumu memnun edebilmenin yolu devlet çarkının iyi işletilmesinden geçer. Devlet çarkının iyi işletilmesi, sistemin doğru kurgulanmasından ve siyasetçiler tarafından iyi yönetilmesinden geçer. Bu kapsamda daha önce Kırgızistan'da resmi ziyaretleri ve çalışmaları bulunan arkadaşlarımızın tesbitleri çerçevesinde şimdilik 3 önerimiz var. Ülkenize yatırım yapmaya gelen işadamları yatırım için ülkenizdeki yatırıma dönük her türlü standart verileri, istatistikî bilgileri, imkanları ve şartları görmek ister. Buna yönelik bir merkez örneğin İstatistik Enstitüsü gibi kurumlar, merkezler şart. Bu olmadığı takdirde gelen yatırımcılar turistik ziyaret yapıp dönerler. Yatırım yapmak isteyenler para kazanmanın yanında kazandıkları paranın güvende olmasını isterler. Bu da sağlıklı işleyen bir adalet mekanizmasıyla olur. Keza insanınızın sağlık hizmeti için Türkiye'ye gönderme kararından bahsettiniz. Hoş gelmişler ve sağlıklarına kavuşsunlar ancak bu balık yedirmeye benzer. Aslolan balık tutmasını öğrenmektir. Ülkemizdeki en fazla toplum memnuniyeti sağlanan sağlık alanındaki hizmetleri kurgulayan arkadaşlarımız vasıtasıyla aynı sistemi sizin ülkenizde de hayata geçirebiliriz. Platformumuz vasıtasıyla başlangıçta gerek istatistik, gerek adalet ve gerekse sağlık alanlarında kardeşliğimizin nişânesi olmak üzerek elimizden geleni yapmaya hazırız.dedi…

Bu sözler üzerine Meclis başkan yardımcısı Zulpukarov, önerdiğiniz konularda sizlerle temas halinde olmak istiyoruz. Belirleyeceğimiz bir çalışma programı çerçevesinde sizinle işbirliği yapmak istiyoruz.dedi.Başkent Platformu!

Ülke insanımızın asırlardır aşina olduğu, bir arada huzurla yaşama ve birbirinin derdiyle hemhal olabilme kültürünü, Platform tarafından, sivil örgütlülük alanına taşıyarak, sivil demokrasinin oluşmasına çok büyük katkı sağlamıştır.

Başkent Platformu

Başkent Platformu “İnsanı Yaşat ki Devlet Yaşasın“ misyonuna inanmış; 1200 ü aşkın birçok kardeş dernek, vakıf, federasyon, Konfederasyon temsilcilikleri ile birlikte ortak çalışmalar yürütülmekte ve işbirliği yapmaktadır.

Talep Görüş Bildir

İletişim

BAŞKENT PLATFORMU