Başkent Platformu Genel Başkanı  ve Kırgızistan -Türkiye Fahri Konsolosu Dr. Mustafa Kurt:

Başkent Platformu Genel Başkanı  ve Kırgızistan -Türkiye Fahri Konsolosu Dr. Mustafa Kurt:


Uluslar arası Dezavantajlılar Akademi Derneği’nin ilk konuğu Başkent Platformu Genel Başkanı  ve Kırgızistan Türkiye Fahri Konsolosu Dr. Mustafa Kurt oldu…

Başkent Platformu Genel Başkanı  ve Kırgızistan -Türkiye Fahri Konsolosu Dr. Mustafa Kurt:

“Vakıf anlayışını, Ahi Evran ahlakını yeniden canlandırmak hepimizin borcudur”

 

Ankara (Sivil İnisiyatif) - Uluslar arası Dezavantajlılar Akademi Derneği’nin ilk konuğu Başkent Platformu Genel Başkanı ve Kırgızistan Türkiye Fahri Konsolosu Dr. Mustafa Kurt oldu… Sonno Boutıque Hotel’de gerçekleştirilen toplantıda derneğin ileriye dönük projeleri gündeme getirildi.

Dr. Mustafa Kurt “Vakıf anlayışını, Ahi Evran ahlakını yeniden canlandırmak hepimizin borcudur”

Başkent Platformu Genel Başkanı Dr. Mustafa Kurt, Başkent Platformunun kuruluşunda “insanı yaşat ki devlet yaşasın” anlayışını ilke olarak benimsediklerini belirterek “biz, bu anlayışa hizmet etmek ve bu anlayışın STK’lar da yeniden vücut bulması için yola çıktık” dedi.

Gelişmiş toplumların sivil toplum kuruluşlarını ne denli önemsediğine dikkat çeken Başkan Kurt “Ecdadın mirası olan vakıf anlayışını yabancılar bizden almış adını değiştirmiş ve bu gün bize bu mirası sözüm ona pazarlıyorlar. Oysa bu mirasın sahipleri biziz, gerçek bir sivil inisiyatif için çocuklarımız için geleceğimiz için sahip çıkmalıyız. Ecdadın bize miras bıraktığı vakıf anlayışını, Ahi Evran ahlakını yeniden canlandırmak hepimizin borcudur.
Öncelikle ülkemiz ve bölgemizde daha yaşanabilir bir ortamın sağlanması, dünyaya barışın hakim olması için hepimizin herkesin “sevgi” sözcüğü etrafında toplanması gerek. STK’ların bu bilinçle hareket etmesi dünya insanlarının mutluluk ve refahı için şart. Bizler işte bu mihval üzere hareket edenlerin oluşturduğu bir sivil toplum kuruluşuyuz” diye konuştu.

 

Dr. Kurt, şunları söyledi:

 

“Nihai hedefimiz olan “dünya barış kardeşlik platformuna” ulaşmak için diyoruz ki; mutlu bireylerden mutlu aileler, mutlu ailelerden mutlu toplumlar, mutlu toplumlardan mutlu devletler, mutlu devletlerden mutlu bir dünya oluşur. Bu düşüncelerimizin gerçekleşmesi için, Ülkemizde ve Dünyada Sivil Toplum Kuruluşlarına, Siyaset Adamlarına ve Kanaat Önderlerine çok iş düşmektedir. Sizlerinde bu felsefe doğrultusunda  hareket edeceğinize cani gönülden inanıyorum”


UDAD Dernek Başkanı Asuman Özer“Dezavantajlı grupları iş gücüne kazandırmak en büyük arzumuz''

UDAD Başkanı Asuman Özer ise yaptığı konuşmada Başkent Platformunun insan odaklı çalışmalarını örnek aldıklarını belirterek “ “insanı yaşat ki devlet yaşasın” anlayışını peşinen kabul ediyoruz. Bu bizim ilk toplantımız açılış konuşmasını onur konuğumuz olan başkent platformu genel başkanı Sayın Dr.Mustafa Kurt bey yaptı. Kendilerine şahsım ve yönetim kurulu arkadaşlarım adına teşekkür ediyorum” diye konuştu.

 

Başkan Asuman Özer, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

“Özgür irade ve dayanışma ruhu içinde herhangi bir maddi karşılık beklemeksizin sahip olduğumuz deneyim, beceri ve kaynakları toplumun dezavantajlı gruplarının yaşam kalitelerini yükseltmeye yönelik olarak kullanarak ve hizmetlere katkı sağlamayı planlayan bir dernek olmak için yola çıktık.

 

Dezavantajlı gruplar dediğimizde bu paranteze; kadınlar, çocuklar, engelliler, yaşlılar, yoksullar, madde bağımlıları, mahkûmlar, şehit aileleri vs. girmektedir.
Bizim amacımız; projeler üreterek dezavantajlı grupları iş gücüne kazandırmak, günümüzdeki sosyal farkındalıklardan oluşan sorunların önüne geçerek toplumsal eşitsizliği giderip dezavantajlı grupları topluma kazandırmaktır.

 

Dezavantajlı gruplara toplum içinde daha aktif rol oynamaları ve onların hem ruhen hem bedenen kendilerini ve topluma katkı sağlamak adına sürdürülen çalışmalardan bir tanesini dezavantajlı grupların işgücüne katılarak kalifiye insan ve işgücüne aktif katılımları ve dezavantajların ortadan kaldırılıp önce bireylerin kendisine daha sonra ülke ekonomisine katkı sağlayarak bilinçli bireyler yetiştirmesi sağlanmaktadır.”Başkent Platformu!

Ülke insanımızın asırlardır aşina olduğu, bir arada huzurla yaşama ve birbirinin derdiyle hemhal olabilme kültürünü, Platform tarafından, sivil örgütlülük alanına taşıyarak, sivil demokrasinin oluşmasına çok büyük katkı sağlamıştır.

Başkent Platformu

Başkent Platformu “İnsanı Yaşat ki Devlet Yaşasın“ misyonuna inanmış; 1200 ü aşkın birçok kardeş dernek, vakıf, federasyon, Konfederasyon temsilcilikleri ile birlikte ortak çalışmalar yürütülmekte ve işbirliği yapmaktadır.

Talep Görüş Bildir

İletişim

BAŞKENT PLATFORMU