KIRGIZ ŞAİR ALIKUL OSMANOV 100.YILINDA UNUTULMADI

KIRGIZ ŞAİR ALIKUL OSMANOV 100.YILINDA UNUTULMADI


KIRGIZ ŞAİR ALIKUL OSMANOV 100.YILINDA UNUTULMADI

Kırgızların 35 yaşında vefat eden ünlü şairi Alıkul OSMANOV’ un 100. Doğum yılın da anıldı..

ANKARA ( Sivil İnisiyatif)- Gerek hayatta iken gerekse ölümünden sonra sadece Kırgız edebiyatı için değil, Türk Dünyası Edebiyatı için de önemli yer tutan Kırgız edebiyatçısı şairi olan Alıkul Osmonov'un 100. yılında TÜRKSOY ve Kırgızistan Ankara Büyükelçiliği tarafından ortaklaşa düzenlenen programla anıldı.

 

 Programa Türkiye Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Yıldırım Ak, Kırgızistan Cumhuriyeti Kültür, Turizm ve Enformasyon Bakanı Altınbek Maksütov, Kırgızistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi İbragim Dzhunusov, Kırgızistan Türkiye Fahri Konsolosu Dr.Mustafa Kurt, Çubuk Belediye Başkanı Dr. Tuncay Acehan, TÜRKSOY Ankara Temsilcisi Kocageldi Kuluyev, TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Fırat PURTAŞ, Avrasya Yazarlar Birliği Başkanı Yakup Ömeroğlu protokol üyeleri, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Program da ilk olarak Ankara da gerçekleşen terör olaylarında hayatını kaybedenler için başsağlığı dilekleri ile saygı duruşunda bulunuldu.

Program konuşmacıları, Türkiye Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Yıldırım Ak, Kırgızistan Cumhuriyeti Kültür,Turizm ve Enformasyon Bakanı Altınbek Maksütov, , Kırgızistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi İbragim Dzhunusov, TÜRKSOY Ankara Temsilcisi Kocageldi Kuluyev, TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Fırat PURTAŞ, Milli Kütüphane Müdürü Cıldız BAKAŞEVA, Fatih Üniversitesinden Yrd. Doç. Dr. Kalmamat KULAMŞAYEV, Kırgızistan halk yazarı Melis ABAKİROV, Alıkul OSMANOV un kitabının Tercümanı Kenan ÇARBOĞA, Alıkul Evi Merkezi Başkanı Pamirbek KAZIBAYEV ; Alıkul OSMANOV’u anlatan slayt gösterisi ile birlikte şaire ait şiirleri okudular.

Program plaket töreni ve fotoğraf çekimi ile son buldu..

 Başkent Platformu!

Ülke insanımızın asırlardır aşina olduğu, bir arada huzurla yaşama ve birbirinin derdiyle hemhal olabilme kültürünü, Platform tarafından, sivil örgütlülük alanına taşıyarak, sivil demokrasinin oluşmasına çok büyük katkı sağlamıştır.

Başkent Platformu

Başkent Platformu “İnsanı Yaşat ki Devlet Yaşasın“ misyonuna inanmış; 1200 ü aşkın birçok kardeş dernek, vakıf, federasyon, Konfederasyon temsilcilikleri ile birlikte ortak çalışmalar yürütülmekte ve işbirliği yapmaktadır.

Talep Görüş Bildir

İletişim

BAŞKENT PLATFORMU