Kırgızistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi İbragim Dzhunusov’un KAYSERİ ziyaretini Başkent Platformu Genel Başkanı, Kırgızistan Kayseri Fahri Konsolosu Dr. Mustafa Kurt’la birlikte gerçekleştirdi..

Kırgızistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi İbragim Dzhunusov’un KAYSERİ ziyaretini Başkent Platformu Genel Başkanı, Kırgızistan Kayseri Fahri Konsolosu Dr. Mustafa Kurt’la birlikte gerçekleştirdi..


Kırgızistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi İbragim Dzhunusov’un KAYSERİ ziyaretini Başkent Platformu Genel Başkanı, Kırgızistan Kayseri Fahri Konsolosu Dr. Mustafa Kurt’la birlikte gerçekleştirdi.. Ziyaretlerde iki ülke arasındaki ticari ve kültürel ilişkilerin geliştirilmesi ve Kırgızistan’a yatırım konuları ele alındı.

Kırgızistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi İbragim Dzhunusov:

“Kırgızistan’a yapılacak YATIRIMLAR BİRLİKTELİĞİMİZİ GÜÇLENDİRECEKTİR”


Kayseri (Sivil İnisiyatif) - Kırgızistanlı öğrenciler arasında geleneksel olarak düzenlenen ve bu yıl Kayseri'de gerçekleştirilen futbol turnuvasını izlemek üzere Kayseri’ye gelen Kırgızistan Cumhuriyeti  Ankara Büyükelçisi İbragim Dzhunusov ve Kırgızistan Kayseri Fahri Konsolosu Dr. Mustafa Kurt; Kayseri Valisi Orhan Düzgün, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Kayseri Ticaret Odası Başkanı Mahmut Hiçyılmaz, KAYDERS Genel Başkanı Zeliha Köksal, Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Keleştimur’u ziyaret ederek ülkeler arasındaki ikili ilişkilerin geliştirilmesi yönünde istişarelerde bulundular.

Vali Orhan Düzgün “Kırgızların geleneksel turnuvasına ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyuyoruz”

İlk ziyareti Kayseri Valisi Orhan Düzgün’e yapan Kırgızistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi İbragim Dzhunusov Kayseri’de olmaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek “geleneksel olarak şehrinizde yapılan ve Kırgız öğrencilerimizin katılım sağladıkları futbol turnuvası aslında ülkelerimiz arasındaki birlik ve beraberliğin teyidi anlamında da oldukça önemli” dedi.

Vali Orhan Düzgün ise ziyaret dolayısıyla yaptığı değerlendirmede Türkiye’de öğrenim gören 400 civarında öğrenci için 1998 yılından beri spor müsabakalarının düzenlendiğini belirterek “Bu yıl da Kayseri olarak ev sahipliği yapıyoruz. Bu futbol turnuvasına ev sahipliği yapmaktan son derece mutluluk duyuyoruz. İnşallah bu müsabakalar sürecinde değişik nedenlerle birlikte olmayı arzu ediyorum" diye konuştu.

Ziyaret anısına Düzgün, Dzhunusov'a Kültepe kazı çalışmalarında çıkartılan ve Arkeoloji müzesinde sergilenen bir vazonun kopyasını hediye ederken,  Dzhunusov da Düzgün'e Kırgızistan'da önemli kişilerin giydiği çapan ve el işlemeli kalpak takdim etti.

 

 

Milli Savunma Bakanı Yılmaz Sivas Programı öncesi Büyükelçi Dzhunusov’la yemekte bir araya geldi…

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Vali Orhan Düzgün Kırgızistan Büyükelçisi İbragim Dzhunusov ve Kırgızistan Türkiye Fahri Konsolosu Mustafa Kurt Kayseri'de yemekte bir araya geldi.

Sivas’taki programlara katılmak için Ankara’dan hareket eden Bakan Yılmaz, Vali Orhan Düzgün ile telefon görüşmesi sırasında Kırgızistan Büyükelçisi Dzhunusov ve beraberindeki heyetle birlikte olduğunu öğrenince, kısa süreli mola verdi. 

Anadolu Harikalar Diyarı’nda Vali Düzgün, Vali Yardımcıları Mehmet Emin Avcı ve Mustafa Masatlı tarafından karşılanan Bakan Yılmaz, burada Büyükelçi Dzhunusov ve Kırgızistan Türkiye Fahri Konsolosu Mustafa Kurt ile bir araya geldi.

Konuk Büyükelçi ve Kırgızistan Türkiye Fahri Konsolosu Mustafa Kurt ile bir süre sohbet eden ve Kayseri programı hakkında bilgiler alan Yılmaz, daha önce Kırgızistan’a gerçekleştirdiği resmi ziyaretlere ilişkin anılarını da paylaştı. 

Bakan Yılmaz görüşmenin ardından resmi programlarına katılmak üzere Sivas’a hareket etti.

 

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik “Başta ekonomi olmak üzere her alanda ilişkilerimizi geliştirmeliyiz”

Büyükşehir Belediyesini de ziyaret eden Kırgızistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi İbragim Dzhunusov, Kırgızistan’dan bir şehirle Kayseri’nin “KARDEŞ ŞEHİR” olması teklifinde bulundu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik de ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "Bu tür ziyaretler dostluğun, kardeşliğin pekişmesine vesile oluyor. Ayrıca güleryüzlü, sempatik bir büyükelçi ile tanışmaktan da mutlu oldum. Kendisinde diplomasinin soğuk tarafı yok. İnşallah yüzündeki bu güleryüz, ilişkilerimize de yansır ve iki ülke arasında, başta ekonomi olmak üzere her alanda işbirliğini geliştiririz" şeklinde konuştu.

Dzhunusov ziyaret anısına Çelik'e Çapan ve El İşlemeli Kalpak hediye etti.

Kayseri Ticaret Odası Başkanı Mahmut Hiçyılmaz “Ticaret Hacmini artırmak istiyoruz”

 

Kırgızistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi İbragim Dzhunusov, Kayseri Ticaret Odası Başkanı (KTO) Başkanı Mahmut Hiçyılmaz’ı da makamında ziyaret ederek “Kırgızistan’a yatırım yapılması konusunda” bir dizi görüşmede bulundu.


Yapılan ziyarette konuşan KTO Başkanı Mahmut Hiçyılmaz Kayseri Ticaret Odası’nın Kayseri’nin en büyük sivil toplum kuruluşu olduğunu hatırlatarak “17 bin civarında üyemiz,  40 meslek komitemiz var. Ayrıca 3 organize sanayi bölgesi ile 1 serbest bölgeye sahibiz. Şehrimizin sanayisinin gelişmesinin yanında turizm alanında da önemli hamleler yapması için yoğun bir çalışma içerisindeyiz” diye konuştu.

 

Türkiye ile Kırgızistan’ın ticari ilişkiler anlamında arzu edilen seviyede bulunmadığını da belirten Başkan Hiçyılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

“Türkiye’nin Kırgızistan ile olan ticaret hacmi 500 milyon dolara bile varmamış. 420 milyon dolar civarında, biz size ihracat yapıyoruz, sizden de 66 milyon dolar civarında ithalat yapıyoruz. Dost ve kardeş her iki ülkenin bu ticaret hacmini daha da yukarılara çıkartmak için karşılıklı gayret göstermesi gerekir. Biz de Kayseri Ticaret Odası olarak üyelerimiz nezdinde neler yapmak gerekiyorsa karşılıklı bu faaliyetleri beraberce yürütmeyi arzu ederiz"KAYDERS’e yapılan ziyaretde YOKSUL ÇOCUKLAR gündeme getirildi…

Kırgızistan Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi İbrahim Dzhunusov ve Kırgızistan Cumhuriyeti Kayseri Fahri Konsolosu Dr. Mustafa Kurt, Kayseri Dershane eğitim Rehabilitasyon Sanat Kültür ve Yardımlaşma Derneğini (KAYDERS) ziyaret ederek çalışmaları hakkında bilgiler aldı.

KAYDERS’li öğrenciler Kırgızistan heyetini minik elleri ellerinde karanfiller güler yüzleri ile hep beraber hoşgeldiniz sözleri ile karşıladılar..

Yapılan ziyarette konuşan İbrahim Dzhunusov, “Buraya bizi davet ettiğiniz için çok teşekkür ederiz. Ben dersin nasıl yapıldığını çok iyi biliyorum çünkü üniversitede öğretim üyesi olarak çalıştığım için bu konuda tecrübem var. Ders vermek büyük sorumluluktur” dedi.

Kendisinin de gençken hayatının zor olduğunu ifade eden Dzhunusov, “Okulu bitirdikten sonra üniversiteden önce bir sene Temizlik işlerinde çalışmıştım. Hayatımda başarılı bir insan oldum. Başbakan yardımcılığı, iki dönem milletvekilliği, iki kere Kültür ve Turizm Bakanlığı görevlerinde bulundum. Sizin yardımınızla bu öğrenim gören çocuklar Türkiye’de ileride çok başarılı olabilirler. Bu sizin elinizdedir” diye konuştu.

KAYDERS Yönetim Kurulu Başkanı Zeliha Köksal ise, “ Görüldüğü üzere bu çocuklar yoksul çocuklardır. Eğer bir politika yapılacaksa bizlere göre ihtiyaç sahiplerine ve yoksullara yardım edilmelidir. Kay Ders olarak politikamızı bu çocukların neye ihtiyacı var, nasıl yardım edebiliriz, bu çocukları nasıl ileride insanlığa faydalı birer birey olarak yetiştirebiliriz bunun derdindeyiz. Biz bu çocuklar için acı çekiyoruz. Sizlerin de bu çocukların acılarını paylaşmanızı istiyorum” ifadelerini kullandı.

 

Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Keleştemur “Kırgızistanlı bilim insanları ile ortak çalışmalar yapabiliriz”

Büyükelçi Dzhunusov ve Konsolos Dr. Mustafa Kurt daha sonra Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Keleştemur’u makamında ziyaret ederek bilim dünyasının geleceği hakkında konuştular.

Ziyarette, konuk Büyükelçiye Erciyes Üniversitesi hakkında bilgi aktaran Rektör Keleştemur “Kırgızistan’daki bilim insanları ile bir araya gelerek ortak çalışmalar yapabiliriz” dedi.


Büyükelçi Dzhunusov ; ben 27 yıl üniversite de çalıştım,5 yıl dekanlık, rektör yardımcılığı ve rektörlük yaptım. Siyaset hayatım da Başbakan yardımcılığı, milletvekillik yaptım. Biz Kırgızistan’daki Üniversiteler de bir araştırma yapıp sizde uygun görürseniz protokol işbirliği yapalım.dedi.


KURT; “Biz 1 yıl içerisinde 100’e yakın faaliyet gerçekleştirdik”

Dr.Mustafa Kurt; bendeniz Kırgızistan- Kayseri Fahri Konsolosu ve aynı zamanda Başkent Platformu Genel Başkanıyım.. “ İnsanı yaşat ki, devlet yaşasın “ anlayışına  ulusal ve uluslar arası hizmet etmekteyiz.

Büyükelçimiz İbragim bey geleli 6 ay oldu. Ankara da birçok büyükelçi arkadaşım var ancak 6 ay içerisinde Sayın Dzhunusov  6 yıllık bir çalışmaya bedel faaliyete imza attı diyebiliriz. Sizlerin huzurunda Sayın Büyükelçimizi tebrik ediyorum. Geçmiş yıllarda zamanın koşullarından dolayı Türk Dünyasının Kaybettiği yıllar var. Biz bu açığı kapatmak için 1 yıl içerisinde 100’e yakın faaliyet gerçekleştirdik. Bunların yarısı Türkiye de yarısı da Kırgızistan da gerçekleşti. İnsan odaklı faaliyetlerimizde altını çizdiğimiz bir örnek var;  üç tane türev vardır ki bir anlamda birbirine benzerler bitkiler,hayvanlar ve insanlar. Üçü de yer, içer, göçer sonrasında göçer gider yani ölürler. İnsanı bitkiden ve hayvandan farklı kılan (insan oğlunun hizmetleri ve eserleridir.) Bunların başında da en güzel görevlerden eserlerden biride insan yetiştirmektir. İnsanlar bulundukları noktada eserleriyle ölümsüzleşirler. Ecdadımızın, ata babalarımız yaptığı gibi yedi içti değil tarihe iz bırakmışlardır. İnşallah hep birlikte bu bilinçle hareket ettiğimiz de gelecek de barış kardeşlik içinde yaşanabilir güzel bir dünyayı hep birlikte inşa edeceğiz. Büyükelçimizin bir sözü var diyor ki; Kırgızistan’ın bayrağı al’dır ama üzerinde güneş vardır. Türkiye’nin bayrağı da al’dır üzerinde ay-yıldız vardır. Günün yarısı ay-yıldız yarısı güneştir. 24 saat karanlık olmadan dünyayı Türkiye- Kırgızistan aydınlatacak. Özellikle son yıllarda insanoğlunun en çok ihtiyacı olan Barış ve Kardeşliğe muhtaç olduğumuz bu çağda umut ediyorum ki, Kırgızistan- Türkiye kardeşliği örnek olur ve dünya huzura kavuşur dedi.

Prof. Dr. Fahrettin Keleştemur; biz kardeş toplumlarız oradan geldik. Sizi burada görmekten son derece mutluyum. Şuan Kırgızistan’a gidip geliyoruz, önceden bunu yapmak mümkün değildi. Şimdi gidiyoruz geliyoruz karşılıklı toplantılar, ziyaretler gerçekleştiriyoruz. Dünya artık insanlığını kaybetmeye başladı ve kendi ürettiği canavarlar kendisine geri dönmekte. Çevre kirliliği mesela çok büyük boyutlarda. Dünya bu bunalımlara, insanlığın çektiği sıkıntılara çözüm bulabilme iradesini biz göstere biliriz. Çünkü bizim medeniyetimiz de bu var. Fakat bunu gösterebilmek için güçlü olmak lazım. Güçlü olmanın yolu da bugün bilgi üretmekten, bilgi toplumu olmaktan geçiyor.Bu anlam da birlikte bu alanda sizinle çok çalışmamız gerekiyor.Bilimsel güçlerimizi birleştirip dünyanın başka yerlerinden de bilgilerinden de faydalanmamız gerekiyor dedi..


Ziyaret anısına Büyükelçi Dzhunusov, Rektör Keleştimur’a Kamcı ve Kalpak hediye etti.


Başkent Platformu!

Ülke insanımızın asırlardır aşina olduğu, bir arada huzurla yaşama ve birbirinin derdiyle hemhal olabilme kültürünü, Platform tarafından, sivil örgütlülük alanına taşıyarak, sivil demokrasinin oluşmasına çok büyük katkı sağlamıştır.

Başkent Platformu

Başkent Platformu “İnsanı Yaşat ki Devlet Yaşasın“ misyonuna inanmış; 1200 ü aşkın birçok kardeş dernek, vakıf, federasyon, Konfederasyon temsilcilikleri ile birlikte ortak çalışmalar yürütülmekte ve işbirliği yapmaktadır.

Talep Görüş Bildir

İletişim

BAŞKENT PLATFORMU