Kırgızistan-Türkiye tanıtım masa toplantısı Anakarada  gerçekleşti..  

Kırgızistan-Türkiye tanıtım masa toplantısı Anakarada  gerçekleşti..  


Kırgızistan-Türkiye tanıtım masa toplantısı Anakarada  gerçekleşti..  


SPOT: Kırgızistan'ın Fahri Konsolosu Dr. Mustafa Kurt,  “Ata yurdumuz olan Kırgızistan’a bizim vefa borcumuz var”


Ankara Protokol İş Merkezi, Mg Amade Protokol Salonun da, Kırgızistan- Ankara Büyükelçiliği ve  iş dünyası "Kırgızistan-Türkiye Tanıtım Masası Toplantısında bir araya geldi..

 

Kırgızistan Ankara Büyükelçiliği ve Kırgızistan'ın Kayseri Fahri Konsolosu, tarafından düzenlenen toplantıya, Kırgızistan'ın Ankara Büyükelçisi İbragim Junusov, Kırgızistan'ın Kayseri Fahri Konsolosu Dr. Mustafa Kurt, Kırgızistan Ekonomi Bakanlığı Yatırım Ajansı Müdür Yardımcısı Nurbek Maksutov ve yüz’e yakın Türk iş adamları katıldı.
 

Masa toplantısında, Türkiye-Kırgızistan arasındaki ekonomik ilişkilerin arttırılması, Kırgızistan Cumhuriyetinin özel sektör ve beraberine devlet yatırım imkanları, Kırgızistan hukuk sistemi ve mali mevzuatı hakkında iş adamlarına bilgi sunuldu.

 

Kırgızistan'ın Ankara Büyükelçisi Junusov, toplantıyla Kırgızistan’ın bilinmeyenlerini Türk işadamlarına anlatmayı hedeflediklerini belirterek, Kırgızistan'ın sahip olduğu ekonomik potansiyel hakkında bilgi verdi.


    Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın iki ülke arasındaki ticaret hacmini 1 milyar dolara çıkarma hedefi koyduğunu hatırlatan Junusov, Türk işadamlarının Kırgızistan’da 400 civarında firma işlettiğini, eğitim alanında da önemli yatırımların olduğunu belirtti. Junusov, bunların Kırgızistan ile Türkiye gibi iki kardeş ülke için yeterli olmayacağını vurguladı. Kırgızistan’daki maden kaynaklarına dikkati çeken Junusov, “Kırgızistan, İsviçre ile birbirine benziyor ama arada bir fark var; İsviçre’de altınlar bankadayken, Kırgızistan’da yer altında” dedi ve Türk işadamlarına bölgeye özellikle maden alanında yatırım çağrısında bulundu.
 Junusov;  konuşmalarının ardından Kırgızistan Fahri konsolsu Dr Mustafa Kurt’a Kırgızistan cumhuriyetinin kalkınması konusunda göstermiş olduğu çalışmalarından ötürü teşekkür ederek hediyesini sundu.
   

Kırgızistan fahri konsolsu Dr. Mustafa Kurt; Büyükelçi İbragim junusov’a kadirşinas davranışından ötürü beraberinde şahsı ile ilgili güzel sözlerinden dolayı ve anlamlı hediye için teşekkür ederek sözlerine şöyle devam etti; ata yurdumuz olan Kırgızistan’a bizim vefa borcumuz var. Kırgızistan 2200 yıllık bir geçmişi olan devlet olmasına rağmen 1991 yılında özgürlüğünü yeni kazanmış 23 yıllık genç bir devlettir. Yeni bir devlet olması hasebiyle devlet aklına ve Türkiye’nin tecrübelerine ihtiyacı var. Biraz önce büyükelçimizin ifade ettiği gibi yer altı ve yer üstü kaynakları bakımından oldukça zengin bir ülke. . Kırgızistan cumhuriyeti ve halkı bu konuda öncelikli olarak  Türkiye’yi tercih etmektedir. Böylelikle hem Kırgızistan’ın hem Türk iş adamlarının kazan kazandır mantığı ile yatırımlarda bulunmasını istemektedir. Kırgızistan bu zenginlikleri ortaya çıkartarak ülkenin kalkınmasını hedeflemektedir dedi.

 

 Toplantıda, Kırgızistan'daki ekonomik sistem, devlet yardımları ve özel sektördeki yatırım potansiyeli hakkında bilgi verilerek sona erdi.Başkent Platformu!

Ülke insanımızın asırlardır aşina olduğu, bir arada huzurla yaşama ve birbirinin derdiyle hemhal olabilme kültürünü, Platform tarafından, sivil örgütlülük alanına taşıyarak, sivil demokrasinin oluşmasına çok büyük katkı sağlamıştır.

Başkent Platformu

Başkent Platformu “İnsanı Yaşat ki Devlet Yaşasın“ misyonuna inanmış; 1200 ü aşkın birçok kardeş dernek, vakıf, federasyon, Konfederasyon temsilcilikleri ile birlikte ortak çalışmalar yürütülmekte ve işbirliği yapmaktadır.

Talep Görüş Bildir

İletişim

BAŞKENT PLATFORMU