Makedonya  Büyükelçisi  Goran Taskovskiç, Kırgızistan Fahri Konsolosu Dr. Mustafa Kurt’u

Makedonya  Büyükelçisi  Goran Taskovskiç, Kırgızistan Fahri Konsolosu Dr. Mustafa Kurt’u


Makedonya  Büyükelçisi  Goran Taskovskiç, Kırgızistan Fahri Konsolosu Dr. Mustafa Kurt’u makamında ziyaret ederek ülkeler arası birliktelik konusunda istişarelerde bulundu.

Kırgızistan Fahri Konsolosu Dr. Mustafa KURT:

İnsan Yoksa, Devlette yoktur

Ankara (Sivil İnisiyatif) -  Makedonya  Büyükelçisi  Goran Taskovski. Kırgızistan Fahri Konsolosu Dr. Mustafa Kurt’u makamında ziyaret ederek ülkeler arası birliktelik konusunda istişarelerde bulundu.

 

Konuk elçiyi kabulde bir konuşma yapan Kırgızistan Fahri Konsolosu Dr. Mustafa Kurt “insanı yaşat ki devlet yaşasın” düsturunun kendileri için birinci öncelik olduğunu belirterek “insan yoksa, devlette yoktur. Kutsal olan insandır, devlet değil. Makamda olan kişiler hizmeti ön plana alır ise devlette güçlü olur, insanlarda güçlü olur” dedi.

 


Taskovski “Görevini layıkıyla yapan adam büyük adamdır”

 

Makedonya Büyükelçisi Goran Taskovski, Dr. Kurt ile yaptığı görüşmede balkanların önemine değinerek Türkiye’nin verdiği desteğe vurgu yaparak “Türkiye’nin bize verdiği güven Balkanların Türkiye ile beraber daha iyi yerlere geleceğini net olarak göstermektedir” dedi.

 

Her şeye iyi tarafından bakmanın ve iyi söylemenin işlerin iyiye gidip gitmeyeceği konusunda önemli bir gösterge olduğunu ifade eden Büyükelçi Taskovski “Elçiler, halka yardım için görevlendirilmişlerdir… Vatandaşlarına bir şeyler katabilmek onlara moral verebilmek için hizmet üretirler… Şunu bilmemiz gerekiyor ki elçi demek milletine yardım eden, hizmet eden kişi demektir” diye konuştu.

 

Görevini layıkıyla yapan adamın büyük adam olduğuna işaret eden Elçi Taskovski savaşları engelleyebilecek barış ortamı yaratacak kişinin çok önemli kişi olduğuna dikkat çekti.


Dr. Kurt “Kutsal olan insandır”

 

Makedonya Büyükelçisi Goran Taskovski’nin ziyaretinden dolayı oldukça mutlu olduğunu ifade eden Kırgızistan Fahri Konsolosu Dr. Mustafa Kurt ise yaptığı açıklamada “insanı yaşat ki devlet yaşasın” düsturuna dikkat çekerek “İnsan yoksa, devlette yoktur. Kutsal olan insandır” diye konuştu.

 

Dr. Kurt, şunları söyledi:“O kadar çok benzer yanımız var ki aslında… Bun bir algı yönetimi olarak değerlendirebiliriz… İster siyasetçi, ister işadamı, ister sanatçı, ister elçi olsun; toplumların algı yönetiminlerine iyi yanından bakmak lazım… Dünyada birçok problemler var, savaş var, kargaşa var… Ancak, bunları tespit ederken, öz eleştiri yapmalı “problemlerle beraber çözüm önerilerini de ortaya koymalıyız”.


Devlet denilen yapının insanlardan teşekkül etmiş organize bir insanlar topluluğu olduğunu kaydeden Dr. Kurt sözlerini şöyle tamamladı:


“Devlet gücünü elinde bulunduranlar zaman zaman kendilerininde insan olduğunu unutuyor ve kendilerini adeta Tanrı zannediyor. İnsanları  başka mahlûk olarak görmeye başlıyor. Halbuki insan yoksa, devlette yoktur. Kutsal olan insandır, devlet değil. İşte yöneticiler insana hizmet noktasında hizmetkâr olduğunu unutmaz, insanın kutsallığını hep ön plana çıkarır ve hizmet planını sadık kalırsa devlet de güçlü olur insanlarda güçlü olur.

 

Günümüzde insanların yaşam süresi uzamış olabilir. İnsanların fiziki anlamda sağlıkları yerinde olabilir. Ancak ruhlarımız cüceleşiyor, çürüyor. Dünyayı yönetenlerin ruhlarını nasıl besleyecekleri konusunda araştırma yapmaları geleceğimizin aydınlanması açısından oldukça önemli. Ben inanıyorum ki ruhların bu güzelliği kazanması ile dünya hepimiz için daha güzel olacak, daha yaşanabilir olacak…”Başkent Platformu!

Ülke insanımızın asırlardır aşina olduğu, bir arada huzurla yaşama ve birbirinin derdiyle hemhal olabilme kültürünü, Platform tarafından, sivil örgütlülük alanına taşıyarak, sivil demokrasinin oluşmasına çok büyük katkı sağlamıştır.

Başkent Platformu

Başkent Platformu “İnsanı Yaşat ki Devlet Yaşasın“ misyonuna inanmış; 1200 ü aşkın birçok kardeş dernek, vakıf, federasyon, Konfederasyon temsilcilikleri ile birlikte ortak çalışmalar yürütülmekte ve işbirliği yapmaktadır.

Talep Görüş Bildir

İletişim

BAŞKENT PLATFORMU