Başkent Platformu Genel Başkanı, Kırgızistan’ın Türkiye Fahri Konsolosu Dr. Mustafa Kurt

Başkent Platformu Genel Başkanı, Kırgızistan’ın Türkiye Fahri Konsolosu Dr. Mustafa Kurt


Başkent Platformu Genel Başkanı, Kırgızistan’ın Türkiye Fahri Konsolosu Dr. Mustafa Kurt ve beraberindeki heyet, Kırgızistan Sosyal Demokrat Parti Genel Başkanı Turssunbekov Chynbay Akunovich’i ziyaret ederek “iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesine yönelik” değerlendirmelerde bulundular.

 

Kırgızistan Sosyal Demokrat Parti Genel Başkanı Tursunbekov Chynybay Akunovich  :

Demokrasi ve ülkemize yatırımlar konusundan çok hassasız

 

Kırgızistan (Sivil İnisiyatif) - Kırgızistan Sosyal Demokrat Parti Genel Başkanı Tursunbekov Chynybay Akunovich , demokrasi ve Kırgızistan’a yatırımlar konusundan çok hassas olduklarını belirterek “yatırım yapmak isteyen şirketlere her türlü yardıma hazırız” dedi.

Başkent Platformu Genel Başkanı, Kırgızistan Fahri Konsolosu Dr. Mustafa Kurt ve beraberindeki heyet, Kırgızistan Sosyal Demokrat Parti Genel Başkanı Turssunbekov Chynbay Akunovich’i ziyaret ederek “iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesine yönelik” değerlendirmelerde bulundular. Ziyarette, kültürel ve ekonomik projeler ile iki ülke arasındaki hukuki bilgi alış verişleri konusunda önemli görüşmeler gerçekleşti.

Tursunbekov “KDV muafiyeti sağlarız”

Kırgızistan Sosyal Demokrat Parti Genel Başkanı Tursunbekov Chynybay Akunovich Türkiye’nin son 11 yılda yaptıklarının dikkate değer çalışmalar olduğunu vurgulayarak şunları söyledi:

“Kırgızistan ve Türkiye ilişkileri çok iyi seviyede… Yatırım yapmak isteyen şirketlere her türlü yardıma hazırız. Sayın Erdoğan'ın dediği gibi önceden su akar Türk bakar idi. Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev Demokrasi ve ülkemize yatırımlar hususunda çok hassas. Kırgızistan’a birçok ülkeden yatırım yapmak için gelmek istiyorlar, elbette biz dünyaya kapılarımızı açmışız herkes gelebilir ancak bizlerin ilk tercihi akrabalarımız olan Türklerdir. Şimdi yatırım için gelenleri iyice inceliyoruz ve seçiyoruz.  Kırgızistan Türkiye Fahri Konsolosumuz Sayın Kurt; yatırım konusunda bize müracaat ettiğinde her türlü yardıma hazırız. Bu amaçla Yap-İşlet-Devret (YİD) için gelen şirketlere yer verebiliriz, KDV muafiyeti sağlarız, yaptığınız yatırımlara destek olacağız ve kolaylık sağlayacağız”.

 

Kurt “Kırgızistan’ı bölgenin parlayan yıldızı haline getireceğiz”

Başkent Platformu Genel Başkanı, Kırgızistan Türkiye Fahri Konsolosu Dr. Mustafa Kurt, Kırgızistan’ın bölgenin parlayan yıldızı haline getirileceğini söyledi.

Türkiye’nin Kırgızistan’ın bağımsızlığını tanıyan ilk ülke olduğunu belirten Kurt “öyle ki ilişkilerimiz hep “ilk’ler üzerine” kurulmuştur. İlk büyükelçilik, ilk ekonomik ve ticari işbirliğine dair protokol, ilk Türk-Kırgız İş Konseyi, ilk Türkiye-Kazakistan İş adamları ve Sanayiciler Birliği (KİTİAD), ilk TİKA Bişkek Ofisi aklımıza ilk gelenlerdir” diye konuştu.

Başkent Platformu’nun insan odaklı uluslar arası bir platform olduğuna dikkat çeken Kurt, şunları söyledi:

“Platformumuz, felsefesini Osmanlı imparatorluğundan almıştır. ‘’İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’’ anlayışı ile din, dil, mezhep, renk ayrımı yapmadan, dünyanın çeşitli yerlerinde barış kardeşlik adına  hizmet eden, mutlu bir dünyanın var olması için çaba sarf eden bir sivil inisiyatifiz.. Kainat bütünlük ve ahenk içerisinde görevini yaparken biz insanlara büyük görev düşmektedir. İnsanlar, bitkiler ve hayvanlar yerler içerler ve sonunda göçer giderler yani ölürler. İnsanların diğer canlılardan farkı olmalı…Bitkilerden ve hayvanlardan farklı olarak insanlar bu dünyaya güzel eserler bırakırsa bu fark sebebi ile ölümsüzleşirler. (Tıpkı ata babalarımızın yaptığı gibi). Platform olarak bizler inanıyoruz ki; mutlu bireylerden mutlu aileler, mutlu ailelerden mutlu toplumlar, mutlu toplumlardan mutlu devletler, mutlu devletlerden mutlu bir dünya oluşur”.

Siyasetçilere, iş adamlarına, akademisyenlere, sanatçılara çok büyük görevler düştüğünü belirten Dr. Mustafa Kurt, sözlerini şöyle tamamladı:

“Hep beraber Türkiye - Kırgızistan arasında iktisadi, siyasi, kültürel yenilenmeyi sağlayacağız. Özellikle Türkiye- Kırgızistan arasında daha ileri ticari alış verişler olsun istiyoruz. Türkiye’nin tecrübelerini Sivil Toplum Kuruluşları ve iş adamlarımız vasıtası ile buraya taşımak istiyoruz. Kırgızistan'ın yer altı, yer üstü kaynaklarını, Kırgızistan halkının menfaatine daha verimli hale getirerek, Kırgızistan'ın bu bölgede parlayan yıldız olmasını istiyoruz. Tabii ki bütün bunlar,  ortak akıl, ortak gönül, ortak kazanımla olacak ve kardeşliğimiz daha da pekişecek…  Ancak bütün bunlardan daha önemlisi,  bu çerçevede; Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül’e, Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’a ve Kırgız Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev’e tarihi görevler düşmektedir”.

Kırgızistan Emniyet Müdürü Maksat Bey:

“Kırgızistan her ülke vatandaşı için oldukça güvenli bir ülke”

Kırgızistan (Sivil İnisiyatif) - Başkent Platformu Genel Başkanı, Kırgızistan Türkiye Fahri Konsolosu Dr. Mustafa Kurt, beraberindeki heyet ile birlikte Kırgızistan Emniyet Müdürü Maksat bey’i makamında ziyaret ederek güvenlik konusunda bilgi alış verişinde bulundular.

Emniyet Müdürü Maksat bey “Burada devlet var, demokrasi var”

Kırgızistan Emniyet Müdürü Maksat bey dışarıdan Kırgızistan’a bakıldığında güvenli bir ülke olmadığı imajı verilmeye çalışılmasının yanlış algılamalara sebebiyet verdiğini belirterek “bu ülkedeki insanları korumak ve asayişin düzenli, insanların huzurlu olmasını sağlamak bizim görevimizdir. Buraya gelecek Türk ve diğer ülke vatandaşları kendi ülkelerindeki gibi güvende olduklarını bilmelerini isterim” dedi.

Eğitim için dört yıl Türkiye’de kaldığını ifade eden Müdür Maksat, “dinimiz, dilimiz, mezhebimiz aynı sizleri kendimizden biliyoruz.  Türkiye deki kardeşlerimi çok iyi tanıyorum ve sizleri çok seviyorum. Bana bağlı altı adet şube var. Bunların içinde mafya ile mücadele eden organize şube müdürlüğü de bana bağlı. Size bizzat ben taahhüt ediyorum. Asla Kırgızistan’da iş adamları bu ve buna benzer sıkıntıları asla yaşamayacaklardır. Burada devlet var demokrasi var” diye konuştu.Başkent Platformu!

Ülke insanımızın asırlardır aşina olduğu, bir arada huzurla yaşama ve birbirinin derdiyle hemhal olabilme kültürünü, Platform tarafından, sivil örgütlülük alanına taşıyarak, sivil demokrasinin oluşmasına çok büyük katkı sağlamıştır.

Başkent Platformu

Başkent Platformu “İnsanı Yaşat ki Devlet Yaşasın“ misyonuna inanmış; 1200 ü aşkın birçok kardeş dernek, vakıf, federasyon, Konfederasyon temsilcilikleri ile birlikte ortak çalışmalar yürütülmekte ve işbirliği yapmaktadır.

Talep Görüş Bildir

İletişim

BAŞKENT PLATFORMU