Murat Karayalçın Misafirimiz Oldu Detaylar Haberimizde

Murat Karayalçın Misafirimiz Oldu Detaylar Haberimizde


CHP  geçmişiyle yüzleşmeli kendine yönelik öz eleştirisini yapabilmeli dir.Yeni yönetimle birlikte CHP örgütlerinde değişimler gözlenmektedir. Partinin eskiden siyaseti laiklik üzerine kurgulayan yapısı kırılmaya başlamıştır. .Parti örgütlerince artık darbe istemlerinin olmadığı yeni bir yapılanmaya doğru gidildiği gözlenmektedir.

  1. CHP ‘de seçime giderken veya seçimden çıktıktan sonra parti içinde kurultay istekleri seslendirilmekte bu da halk tarafından CHP’nin kendi içinde bir bütünlük olmadığı algısına neden  olmaktadır. Bu konudaki düşünceleriniz nelerdir?

-Parti içi demokrasi gereği ,parti delegeleri tarafından bir tüzük kurultayının yapılması istekleri demokrasinin gereğidir. Ancak bu istemin demokratik bir istemden çok parti içi çekişmenin veya hesaplaşmanın istemi olduğu ve doğru bir istem olmadığını bu nedenle demokratik sol hareketlerin yeni yapılanmaya yeni örgütlenme sistemine gitmesi gerektiğini  bu yeni örgütlenme ile iktidarı yakalama şansına sahip olunabileceğini

düşünüyorum.Parti tüzüğünün daha demokratik daha katılımcı bir yapıya kavuşması gerekir.

  1. CHP’nin orduya dayalı bir siyaset yaptığını ve darbeye dayalı bir zihniyetinin  olduğu halk tarafından algılanmaktadır.Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

-Bu aslında çok yanlış bir algı.1960 ihtilali olmasaydı CHP’nin iktidara geleceği görülmekte idi. Ancak halk tarafından böyle algılanmasının nedeni CHP hakkında yapılan spekilasyonlardan kaynaklanmaktadır.CHP’nin hiçbir zaman darbecilere yönelik bir istemi olmamıştır.CHP demokrasiye inandığı için çok partili sisteme geçmiştir.

  1. Sayın Karayalçın siz CHP’nin darbeyle orduyla anılmasının haksızlık olduğunu söylemenize rağmen 60 darbesinini demokrasi hareketi demekte ve bugünlerde Ergenekon davasıyla ilgili yargılananların savunuculuğunu CHP örgütleri ve CHP  lider kadrosu savunuyor. Bu konuda ne diyeceksiniz?

-CHP  geçmişiyle yüzleşmeli kendine yönelik öz eleştirisini yapabilmeli dir.Yeni yönetimle birlikte CHP örgütlerinde değişimler gözlenmektedir. Partinin eskiden siyaseti laiklik üzerine kurgulayan yapısı kırılmaya başlamıştır. .Parti örgütlerince artık darbe istemlerinin olmadığı yeni bir yapılanmaya doğru gidildiği gözlenmektedir.

  1. CHP’de genel başkanlık sorunu var mıdır? Tüzük kurultayının  bir genel başkanlık sorununa dönüşmesi söz konusu mudur?

-Hayır,şuanda genel başkanlıkla ilgili bir sorunun olduğunu düşünmüyorum.Parti içi demokrasinin gereği delegelerin istemiş olduğu tüzük kurultayı bir haktır.

  1. Ortadoğu’daki halk hareketliği ve özellikle Suriye konusunda ne düşünüyorsunuz?                           

-İktidarın komşuları ile  sıfır sorunla çıktığı dış politikanın bugün gelinen noktada O politikanın terkedildiği, Türkiye’nin komşuları ile olan dış politikasının, Suriye’yle sorunların, İran’la sorunların , Irak’la Sorunların, Ermenistan’la sorunların sarmal bir yumağa dönüştüğü görülmektedir.

Bölgesel ve küresel güçler tarafından Türkiye’nin böyle bir ateş çemberine atıldığı gözlenmektedir. Özellikle Suriye’de uygulanan dış politikada sadece muhalefeti muhatap alan şu anki yönetimi  hiçe sayan bir anlayışı Türkiye’nin ağabeylik görevine yakışmamıştır.

Çin ve Rusya  Suriye’deki hem muhalefeti hem yönetimi bir araya getirerek sorunlarının çözülmesine  katkıda bulunduğu bu konuda  bu görevi yapması gereken Türkiye olması gerekirken dış politikada bu inisiyatifini kaybetmesi doğru bir yaklaşım değildir.  Tarihi süreçte bu bölgede ağabeylik görevini muntazam bir şekilde yerine getiren ama bu günkü bu anlayışı ile ağabeylik görevini yerine getiremeyen bir konuma düşmüştür.Başkent Platformu!

Ülke insanımızın asırlardır aşina olduğu, bir arada huzurla yaşama ve birbirinin derdiyle hemhal olabilme kültürünü, Platform tarafından, sivil örgütlülük alanına taşıyarak, sivil demokrasinin oluşmasına çok büyük katkı sağlamıştır.

Başkent Platformu

Başkent Platformu “İnsanı Yaşat ki Devlet Yaşasın“ misyonuna inanmış; 1200 ü aşkın birçok kardeş dernek, vakıf, federasyon, Konfederasyon temsilcilikleri ile birlikte ortak çalışmalar yürütülmekte ve işbirliği yapmaktadır.

Talep Görüş Bildir

İletişim

BAŞKENT PLATFORMU