Dt. Fatma Tülin İpek Başkent Platformu Tarafından Plaketle Ödüllendirildi

Dt. Fatma Tülin İpek Başkent Platformu Tarafından Plaketle Ödüllendirildi


Dt. Fatma Tülin İpek “İnsan Odaklı” çalışmalarından dolayı BAŞKENT PLATFORMU tarafından plaketle ödüllendirildi.
Başkent Platformu Genel Başkanı Dr. Mustafa KURT:

Adsız Kahramanları Kamuoyu ile Buluşturuyoruz…

Ankara (Sivil İnisiyatif) – Başkent Platformu Genel Başkanı Dr. Mustafa Kurt ve beraberindeki heyet “marifet iltifata tabidir” sözünden hareketle  “insanı yaşat ki devlet yaşasın” anlayışına hizmetlerinden ötürü Dr. Fatma Tülin İpek’i plaketle ödüllendirdi.

Dr. Mustafa Kurt “gizli kahramanları deşifre ediyoruz”

Başkent Platformu olarak hizmet üreten gizli kahramanları deşifre ettiklerini belirten Genel Başkan Dr. Mustafa Kurt “insan odaklı hizmet üreten, insanlara yardım eden, fikirleriyle rol model olan adsız kahramanları kamuoyu ile paylaşıyoruz” dedi.

Plaket töreni dolayısıyla konuklarına hitap eden Dr. Kurt, şunları söyledi:

“Ata babalarımızın memleketi olan Kırgızistandan konuklarımız var. Konuklarımızın Kırgızistan’dan, Tanrı Dağları’ndan bu tören için buraya teşrif ettiler, burada bulunuyorlar. Fatma hanım, değerli hocam, ülkesine milletine ve tüm insanlığa hizmet etmekte... İsimleri, cisimleri bilinmeyen birçok gizli kahraman gibi hocamda aslında bir gizli kahraman…

Başkent platformu bu ve benzer törenleri “marifet iltifata tabidir” mantığından hareketle gerçekleştiriyoruz. Muhataplarını arayıp buluyor, bu gizli kahramanları adeta deşifre ediyoruz. Toplumun bu tür örneklere ihtiyacı olduğunu düşünüyoruz.  İnsan odaklı hizmet üreten, insanlara yardım eden, fikirleriyle rol model olan, çaba gösteren adsız kahramanları kamuoyu ile paylaşıyoruz. Hizmetlerinin karşılığında dünyalık hiç bir şey istemeyen bu kahramanlara, bizler, onlar istemese de  “marifet iltifata tabidir” sözünden hareketle bir parçada olsa onure etmeye çalışıyoruz.

Fatma hanımın bu anlamda ülkemizde ve uluslar arası arenada kadınlara, yaşlılara, çocuklara din, dil, ırk ayrımı yapmaksızın hizmet ettiğine yakinen şahitiz. Filistin’e kadar uzanan bir elinin, yüreğinin olduğunu biz biliyoruz. Bu ve benzer hizmetlerin insanı ölümsüzleştirdiğini düşünüyoruz.

Uluslararası bir platform olmamız hasebiyle yollarımız birçok alanda kesişti, bunu gördük. Fatma hanıma bizim misyonumuz olan “insanı yaşat ki devlet yaşasın” anlayışı, örnek davranışları ve bu misyona katkılarından dolayı bugün bu plaketi kendisine takdim ediyoruz. Yapmış olduğu hizmetlerin millet, devlet ve tüm insanlık adına devamını diliyoruz”.

Biz, binlerce yıllık küllerin içinden doğmuş bir cumhuriyetiz…


Tören için Türkiye’ye gelen  Абылкасым Шерниязов ve İndira Шерниязов ise yaptıkları değerlendirmede insan odaklı faaliyetler yapmış, kültürüyle sanatıyla insanlara hizmet etmiş değerlere sahip çıkılmasının zaruretine işaret ederek, şunları söyledi:

“Biz bugün buraya Kırgızistan’dan bu tören için geldik Türkiye Fahri Konsolosumuz Dr. Mustafa Kurt bizim gardaşımızdır, canımızdır. Konsolosluk faaliyetlerinin yanında beraberinde sivil toplum örgütü olarak, Başkent Platformu olarak ülkemiz olan Kırgızistan’da ve dünyanın birçok yerinde temsilcileri vasıtasıyla hizmet ettiklerini biz biliyoruz ve görüyoruz. Ata babalarımız bizim için övünç kaynağıdır ama sadece ata babalarımızın mirasını anlatmak onlarla övünmek bugün bu çağda çözüm değil… Aynı zamanda o mirasa sahip çıktığımızı gösteren davranışlarımızla, faaliyetlerimizle, duruşumuzla tarihimize sahip çıkmalıyız.

Atalarımız dünyanın birçok yerinde insan odaklı faaliyetler yapmış, kültürüyle, sanatıyla insanlara hizmet etmiş… Biz Kırgızistan olarak, biliyorsunuz, 23 yıl oldu bağımsızlığımızı, özgürlüğümüzü yeniden kazanalı. Ancak biz 23 yıllık bir devlet değiliz. Biz yüzyıllar öncesinden kültürü olan milletiz. Kırgızistanın mazisi yüzyıllar, binyıllar ötesine dayanır. Dolayısıyla biz her ne kadar yeni bir cumhuriyet olarak gözüksek de, 23 yıllık mazimiz varmış gibi gözüksek de, binlerce yıllık küllerin içinden doğmuş bir cumhuriyetiz.

Bugün burada, Başkent Platformu’nun bu tarihi töreninde bulunmaktan dolayı şahsım adına ve ülkem adına çok mutluyum. Başkent Platformu’nu örnek alarak;  diğer sivil toplum örgütleri de, dünyadaki sivil toplum örgütleri de bu ve benzer faaliyetleri yürütmeliler… Ben de Fatma hanımı tebrik ediyorum. Bu törende bulunmaktan dolayı da ülkem adına, kendi adıma, mutluluklarımı ifade ediyorum, teşekkür ediyorum”.


Dt. Fatma Tülin İpek “İnsanların sorunlarını, bizim sorunumuz olarak görüyoruz”

27 yıllık diş hekimliği süresince barış, kardeşlik adına yaptığı çalışmaların Başkent Platformunca ödüllendirilmesinin kendisini çok mutlu ettiğini belirten Dt. İpek “ülkemi, milletimi ve dünyadaki tüm insanları seviyorum” dedi.

Dt. İpek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ben 27 yıllık diş hekimi olarak Ankara da mesleğimi icra etmekteyim. Ben de sizler gibi ülkemi, milletimi ve dünyadaki insanları seviyorum. Barış ve kardeşlik adına çeşitli kuruluşlarda zaman zaman bulunarak bu faaliyetler içerisinde insanlara hizmet etmeye gayret gösteriyorum. Tabii zor bir dönemden geçiyoruz. Ülkemizde, bölgemizde ve dünyada şu an da çok ciddi anlamda sıkıntılar var, kan var, gözyaşı var. Kadınlar, çocuklar, yaşlılar gerçekten kan ağlıyor ve insanlar kendi vatanlarında özgürce yaşayamıyorlar.

Özgür yaşadıklarını düşünenler de aç ve sefalet içerisinde, yokluk içerisinde,  açlık sınırında ve hastalık içerisinde… Maalesef dünyadaki kapitalist sistemin temsilcileri hiç acımadan insanların sömürülmesine, öldürülmesine sebep oluyorlar.. Gerçekten içler acısı bir tablonun içerisindeyiz”.

Ecdadımızın bize bıraktığı mirastan dolayı Türk Milletinin kadir şinas, merhametli olduğuna da dikkat çeken Dt. İpek, sözlerini şöyle tamamladı:

“Dünyadaki bu kan ve gözyaşı bizi rahatsız ediyor. Sadece bölgesel anlamda değil, dünyanın en ücra köşesindeki dini, dili, ırkı, rengi, mezhebi ne olursa olsun bu insanların sorunlarını, bizim sorunumuz olarak görüyoruz. Gücümüz nispetinde hizmet etmeye gayret gösteriyoruz. Başkent Platformu Yönetim Kuruluna, Genel Başkan Dr. Mustafa Kurt Bey’e bugün burada şahsıma göstermiş olduğunuz ilgi ve alakadan dolayı teşekkür ediyorum. Özellikle böyle anlamlı bir günde beni onore eden Kırgızistandan gelen misafirlerimize, şahsıma göstermiş oldukları alakadan ötürü de ayrıca teşekkür ediyorum”.

 Başkent Platformu!

Ülke insanımızın asırlardır aşina olduğu, bir arada huzurla yaşama ve birbirinin derdiyle hemhal olabilme kültürünü, Platform tarafından, sivil örgütlülük alanına taşıyarak, sivil demokrasinin oluşmasına çok büyük katkı sağlamıştır.

Başkent Platformu

Başkent Platformu “İnsanı Yaşat ki Devlet Yaşasın“ misyonuna inanmış; 1200 ü aşkın birçok kardeş dernek, vakıf, federasyon, Konfederasyon temsilcilikleri ile birlikte ortak çalışmalar yürütülmekte ve işbirliği yapmaktadır.

Talep Görüş Bildir

İletişim

BAŞKENT PLATFORMU