Dr. Mustafa Kurt; Ankara’nın Çubuk İlçesinde Yaşayan Kırgızları Ziyaret Etti

Dr. Mustafa Kurt; Ankara’nın Çubuk İlçesinde Yaşayan Kırgızları Ziyaret Etti


Dr. Mustafa Kurt; Ankara’nın Çubuk İlçesinde Yaşayan Kırgızları Ziyaret Etti

Kırgızistan- Türkiye Fahri Konsolosu Dr. Mustafa Kurt; Ankara’nın Çubuk ilçesinde yaşayan Kırgızları ziyaret ederek burada düzenle-nen sünnet törenine de eşlik etti.

Kırgızistan- Türkiye Fahri Konsolosu Dr. Mustafa Kurt; Ankara’nın Çubuk ilçesine girişiyle Kırgızlar tarafından karşılandı ve Kırgızların yaşadığı TOKİ evlerine geçerek burada ailelerin sıkıntı ve problem-lerini dinledi.

Kırgızistan- Türkiye Fahri Konsolosu Dr. Mustafa Kurt gazetemize şunları anlattı.

Bilindiği üzere o günkü ata babalarımızın Pakistan da-45 derece so-ğukta yaşamak zorunda kaldıklarını ve birçok çile çektiklerini sizler çok iyi biliyorsunuz.

Pakistan’dan 1982 yılında Türkiye'ye 45 derece sıcağa gelip bir bö-lümünün Van'a yerleşen Kırgız ailelerin bir bölümünün de buradan Ankara'nın Çubuk ilçesine geldiğini bu günlere ulaştığımızda yakla-şık Türkiye'de 7 bin 500 Kırgız'ın yaşadığını biliyoruz.

Bu tespitlerden daha önemlisi Türkiye de yaşayan kırgız halkı çok zor şartlarda da olsa hem Türkiye Cumhuriyeti devletine, milletine gerekse, Kırgızistan devletine ve milletine çok faydaları olmuş bir topluluktur.
O zor günlerden bu günlere gelen kırgızlar, atalarımız bir olan, di-nimiz ve dilimiz bir olan topraklarda özgürce yaşarken, benliklerini, geleneklerini kaybetmeden gelecek nesillere de en iyi şekilde ak-tarıyorlar.

Şöyle ki; Türkiye- Kırgızistan arasında adeta bir köprü vazifesi üstle-nerek iki devlet arasında kültür elçiliği yaparak kardeşliğimizi taç-landırıyorlar..

Ben buradan Türkiye Cumhuriyeti devletine, hükümetine, kardeş-lerine sahip çıkarak yardım severliğinden dolayı teşekkür ediyorum dedi.Başkent Platformu!

Ülke insanımızın asırlardır aşina olduğu, bir arada huzurla yaşama ve birbirinin derdiyle hemhal olabilme kültürünü, Platform tarafından, sivil örgütlülük alanına taşıyarak, sivil demokrasinin oluşmasına çok büyük katkı sağlamıştır.

Başkent Platformu

Başkent Platformu “İnsanı Yaşat ki Devlet Yaşasın“ misyonuna inanmış; 1200 ü aşkın birçok kardeş dernek, vakıf, federasyon, Konfederasyon temsilcilikleri ile birlikte ortak çalışmalar yürütülmekte ve işbirliği yapmaktadır.

Talep Görüş Bildir

İletişim

BAŞKENT PLATFORMU