En-Kamu-Der’den, Başkent Platformuna Bir Olalım Ziyareti…

En-Kamu-Der’den, Başkent Platformuna Bir Olalım Ziyareti…


EN-KAMU-DER’DEN, BAŞKENT PLATFORMUNA BİR OLALIM ZİYARETİ…


EN-KAMU-DER Genel Başkanı Bülent Tapu:

 

Başkent Platformu ailesinin bir parçası olmak istiyoruz…


 

Ankara (Sivil İnisiyatif)– Engelli Kamu Çalışanları Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Genel Başkanı Bülent Tapu ve Genel Başkan Yardımcısı Seyfettin Yegen; Başkent Platformu Genel Başkanı ve aynı zamanda Kırgızistan Fahri Konsolosu Dr. Mustafa Kurt’u makamında ziyaret etti.


Ziyarette; ENKAMUDER Genel Başkanı Bülent Tabu dernek ve faaliyetleri hakkında Kurt'a bilgi vererek; örnek bir sivil toplum kuruluşu olan Başkent Platformu’ndan ve tecrübelerinden faydalanmak istediklerini belirtti.


Bülent Tapu “Önceliğimiz, zihinlerdeki engelin kaldırılmasıdır”

 

Engelli Kamu Çalışanları Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Genel Başkanı Bülent Tapu 2013 yılında Ulaştırma Bakanlığı’na bağlı TCDD Genel Müdürlüğü bünyesinde kurulan ENKAMUDER’in çalışmalarını büyük bir hızla sürdürdüğünü belirterek “Malatya’da ilk şubemizi kurduk. İstanbul, Adana, Sivas gibi illerimizde şube çalışmalarımız devam ediyor. Engelli kamu çalışanlarının böyle bir örgütlenmeye gitmesi kamu kuruluşları içerisinde ilk kez yapılmaktadır”dedi.

EN-KAMU-DER’in kuruluş amacının, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan engellilerin yüz yüze kaldığı sorunlara çözüm yolu aramak ve dayanışma içerisinde bunları çizmek olduğuna değinen Genel Başkan Tapu “Bizim dernek olarak üç hedefimiz var. Birincisi, kamuda çalışan engellilerin karşısına çıkarılan engellerin kaldırılması; ikincisi, işverenin zihniyetindeki engellerin kaldırılması; üçüncüsü, engellilerin zihnindeki engellerin kaldırılmasıdır” diye konuştu.

Genel Başkan Bülent Tapu, şunları söyledi:

“Son 10 yılda engellilere karşı duyarlılık eskisiyle kıyaslanamayacak kadar iyi bir noktaya gelmiştir. En başta Cumhurbaşkanımız, Başbakanımızın ve Bakanlarımızın engellilere bakış açısı bizler için çok önemlidir. Engellilerin bugüne kadar farkına bile varılmayan sorunları konuşuluyor ve çözümler üretiliyor. Bunun yansımasını devlet kurumlarında görebiliyoruz. Bundan 10 yıl önce toplumumuz engelliler yok sayar, aileler engelli çocuklarını dışarı çıkarmaya utanır, insanlar acıyarak bakardı. Gelinen noktada iyi seviyelerdeyiz ama bu yeterli değil. Engellilerin insanca yaşayabilmeleri için bütün şartların sağlanması çok önemli. Devletimi bunun için yasalar, kanunlar çıkarıyor ama bunları uygulayacak olan insanlardır. En basit örnekle açıklarsam; devletin özel teşvik ve indirimleriyle engelliler araç sahibi olabiliyorken aracını park edeceği park alanı insanlar tarafından işgal ediliyor. İnsanların bu kadar duyarsız olmaması gerek. Görme engelliler için kaldırımlara yapılan sarı şeritli yollara insanımız araçlarını park ediyor ve görme engellilerin hayatını bir yerde de tehlikeye atıyor. Kimi engelli vatandaşımız bu araç sahiplerine ‘Siz de mi engellisiniz?’ şeklinde kibar bir uyarı notu bırakıyorlar. Devletimiz engelleri kaldırmak için çok çalışsa da insanımızın duyarlılığı bunun her zaman önüne geçiyor. İnsanların duyarsızlığını yıkmamız bizler için önemli. Bizler yakın tarihte federasyon sonrasında konfederasyon olacağız; bunlardan daha önemlisi sizler bizlerin elinden tutup birlikte kamuoyu oluşturarak halkı bilgilendirmek bilinçlendirmek istiyoruz bu sebeple buradayız”

Başkent Platformu’nun yurt içi ve yurt dışı faaliyetlerini yakından takip ettiklerini de ifade eden Genel Başkan Tapu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Gerçekten sizler yani Başkent platformu ailesi çok güzel adeta ölümsüz faaliyetlere imza atıyorsunuz. Bizlerde insanlara hizmet etmek insanların eksiklerini gidermek için çalışıp çaba gösteriyoruz. Sizlerin “İnsanı Yaşat ki, Devlet Yaşasın “ misyonu hızla dünyada yerini alırken bizlerde sizlerle birlikte hareket etmek isteriz. Çünkü biz sadece Türkiye de değil Orta asya da, Ortadoğu da dünyanın her yerinde olmak ve dünyadaki engellilerin ihtiyaç dahilinde yüreklerinde olmak isteriz. Bu sebeple bugün buradayız. Başkent platformu insan odaklı sivil toplum kuruluşlarının bir çatısı… Bizde bu çatı altında Başkent Platformu ailesinin bir parçası olmak istiyoruz”

Dr. Mustafa Kurt “İnsanların en hayırlısı topluma değer katanlardır”

Başkent Platformu Genel Başkanı Dr. Mustafa Kurt; ziyaretlerinden ötürü EN-KAMU-DER Genel Başkanı Bülent Tabu ve Genel Başkan Yardımcısı Seyfettin Yegen’e “insanı yaşat ki, devlet yaşasın” anlayışına hizmet etmelerinden dolayı teşekkür etti.

İnsanların en hayırlısının “iyi ve faydalı işler yaparak” topluma değer katanlar olduğuna dikkat çeken Genel Başkan Kurt  “insanı yaşat ki, devlet yaşasın anlayışına hizmet, her insanın yaşam önceliğindeki farkı olmalı” diye konuştu.Başkent Platformu!

Ülke insanımızın asırlardır aşina olduğu, bir arada huzurla yaşama ve birbirinin derdiyle hemhal olabilme kültürünü, Platform tarafından, sivil örgütlülük alanına taşıyarak, sivil demokrasinin oluşmasına çok büyük katkı sağlamıştır.

Başkent Platformu

Başkent Platformu “İnsanı Yaşat ki Devlet Yaşasın“ misyonuna inanmış; 1200 ü aşkın birçok kardeş dernek, vakıf, federasyon, Konfederasyon temsilcilikleri ile birlikte ortak çalışmalar yürütülmekte ve işbirliği yapmaktadır.

Talep Görüş Bildir

İletişim

BAŞKENT PLATFORMU