KIRGIZİSTAN’IN İLK ANKARA BÜYÜKELÇİSİ OKEYEV BAŞKENTTE ANILDI

KIRGIZİSTAN’IN İLK ANKARA BÜYÜKELÇİSİ OKEYEV BAŞKENTTE ANILDI


KIRGIZİSTAN’IN İLK ANKARA BÜYÜKELÇİSİ OKEYEV BAŞKENTTE ANILDI

Kırgızistan'ın bağımsızlığına kavuşmasının ardından bu ülkenin Ankara'da görev yapan ilk büyükelçisi olan yönetmen, senarist ve devlet adamı Tölömüş Okeyev, doğumunun 80'inci yılında düzenlenen etkinlikle anıldı.

Ankara (Sivil İnisiyatif) - Kırgızistan’ın bağımsızlığına kavuşmasının ardından bu ülkenin Ankara’da görev yapan ilk büyükelçisi olan yönetmen, senarist ve devlet adamı Tölömüş Okeyev, doğumunun 80’inci yılında düzenlenen etkinlikle anıldı. Programa Kırgızistan Ankara Büyükelçisi İbragim Junusov , Kırgızistan Türkiye Fahri Konsolosu Dr. Mustafa Kurt, Türksoy genel sekreter yardımcısı Fırat Purtaş, Gazi Üniversitesi rektör yardımcısı Mehmet Türker, Okeyev’in Kızı Aziza Okayev, Kırgız şarkıcı Salamat Sadıkova, Kırgızistan Devlet Sinema Departmanı Muktalı Bektanalitev, Kırgızistan Milli Kütüphane Müdürü Cıldız Bakaşeva ve çok sayı kırgız öğrenci katıldı.

Kırgızistan’ın Ankara Büyükelçisi İbragim Junusov, Gazi Üniversitesi, Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) ve Kırgızistan Ankara Büyükelçiliği tarafından düzenlenen toplantının açılışında yaptığı konuşmada, Okeyev’in ülkesinin Türkiye’deki ilk büyükelçisi olduğunu hatırlattı.

Elçilik görevi boyunca Okeyev’in birçok başarıya imza attığını belirten Junusov, devlet adamının başarılarını takip ettiğini söyledi.

Kırgızistan’ın adını 1960 yılından itibaren dünyada duyuran sanatçılardan birinin de Okeyev olduğunu vurgulayan Jusunov, “Okeyev, küçücük bir Kırgız çadırında doğdu ama onun adı tüm dünyaya ulaştı. Okayev her zaman bizim kalbimizdedir” diye konuştu.

Jusunov, Türk ve Kırgız halklarının et ve tırnak gibi ayrılamaz olduğunu ifade ederek, “Kırgız ve Türk halklarının tarihi, kültürü, sanatı, inancı, dünü ve yarını birdir. Kırgız-Türk kardeşliği her zaman devam edecektir” dedi.

-“Okayev, dostluk köprüleri oluşturdu”

TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Fırat Purtaş da, Okeyev’in, vefatından sonra da insanları bir araya getirdiğine dikkati çekerek, devlet adamının iki ülke arasında dostluk köprüleri oluşturduğunu söyledi.

Okeyev’in başarılı bir yönetmen de olduğuna dikkati çeken Purtaş, yeni neslin sanatçının filmlerinden ilham aldığını ifade etti.

Purtaş, TÜRKSOY olarak Türk dünyasının değerli sanatçıları için anma yılları yaptıklarını ve yapmaya devam edeceklerini belirtti.

Gazi Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Türker de etkinliğe ev sahipliği yapmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Kırgız şarkıcı Salamat Sadıkova’nın mini bir konser verdiği, Okeyev’in, “Çocukluğumuzun Gökyüzü” filminin gösterildiği etkinliğe, Okeyev’in Kızı Aziza Okayev de katıldı.

Tölömüş Okeyev, 11 Eylül 1935’te Kırgızistan’da dünyaya geldi. Yönetmen ve senarist olarak birçok filme imza atan ve Kırgızistan’da milletvekilliği yapan Okeyev, Kırgızistan’ın Türkiye’deki ilk büyükelçisi oldu.

Uluslararası Moskova Film Festivali’nde jüri üyeliği de yapan Okeyev, 18 Aralık 2001’de Ankara’da hayatını kaybetti.Başkent Platformu!

Ülke insanımızın asırlardır aşina olduğu, bir arada huzurla yaşama ve birbirinin derdiyle hemhal olabilme kültürünü, Platform tarafından, sivil örgütlülük alanına taşıyarak, sivil demokrasinin oluşmasına çok büyük katkı sağlamıştır.

Başkent Platformu

Başkent Platformu “İnsanı Yaşat ki Devlet Yaşasın“ misyonuna inanmış; 1200 ü aşkın birçok kardeş dernek, vakıf, federasyon, Konfederasyon temsilcilikleri ile birlikte ortak çalışmalar yürütülmekte ve işbirliği yapmaktadır.

Talep Görüş Bildir

İletişim

BAŞKENT PLATFORMU