Kurmancan Datka'' Film Galası Başkent Ankara da Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinemalar Genel Müdürlüğü

Kurmancan Datka'' Film Galası Başkent Ankara da Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinemalar Genel Müdürlüğü


Kurmancan Datka'' Film Galası Başkent Ankara da Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinemalar Genel Müdürlüğü Salonun da Gerçekleşti

SPOT: Kurmancan Datka OSCAR ödülüne ‘En İyi Yabancı Sinema’ kategorisinde aday gösterildi..

 

“Kurmancan Datka'' film gösterimi başkent Ankara da kültür ve turizm bakanlığı sinemalar genel müdürlüğü salonun da  çok sayıda seyirci ile buluştu.

Kurmancan Datka film gösterimine Kırgızistan Ankara Büyükelçisi İbragim Junusov, Kırgızistan Fahri Konsolsu Dr. Mustafa Kurt, Mhp Ankara Milletvekili Mustafa Erdem, Kırgızistan Milliyetçi Ata Curt Partisi milletvekili Cıldızkan Coldosova ve film de rol alan sanatçılar katıldı.
Film gösterimi sonunda Kırgızistan’dan gelen ‘Kurmancan Datka’ Vakfı Başkanı, Kırgızistan Milliyetçi Ata Curt Partisi Milletvekili Cıldızkan Coldoşova ve filmde rol alan sanatçılarla seyirciler arasında soru-cevap şeklinde sohbet düzenlendi. Etkinliğe katılan Ankara’daki Kırgız öğrencileri, filmi bir kere göstermekle sınırlı kalınmaması gerektiğini bildirdiler. Coldoşova bu film Türkçeye çevrildikten sonra, Türkiye’nin çeşitli şehirlerinde ve Van bölgesinde yaşayan Kırgızların şehrinde de vizyona gireceğini ifade etti. Kırgız delegasyonu ile buluşan Mhp Ankara  Milletvekili Mustafa Erdem ve Kırgızistan Fahri Konsolosu Dr. Mustafa Kurt Bey de bu eseri Kırgız sinemasının başarısı olarak nitelendirdi.

      Konuşmasında Cıldızkan Coldoşova ‘Kurmancan Datka’ filmini bu güne dek  seyreden yabancılar bu filmi sadece Kırgızların değil, tüm Türklerin başarısı olarak kabul ettiklerini ifade ederek; filmin halkın vergisiyle çekildiğini hatırlatıp, öncelikle Kırgızistan halkına teşekkür etti.
Coldoşova, Kurmancan Datka film projesine destek veren Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev'e minnettarlığını bildirerek, "Cumhurbaşkanı, Başbakanı ve halkın desteği ile yapılan her iş bu film gibi başarılı olur" dedi. Coldoşova, filmde, Kırgız halkının parçalanmaması, dağılmaması ve devletçiliğini asla kaybetmemesi gibi ideolojik unsurların işlendiğini kaydetti.

      OSCAR ödülüne ‘En İyi Yabancı Sinema’ kategorisinde aday gösterilen film, bu güne dek bir çok yerde gösterilerek sinema severlerden tam not almayı başardı.
     ''Kurmancan Datka'' isimli filmde, Kırgız halkının yönetim tarihinde "Alay Kraliçesi" olarak anılan ve Türkistan coğrafyasında ilk kadın general unvanına sahip Kurmancan adlı kadının hayatı, ailesi, yönetimde karşılaştığı acılar ve trajedi anlatılıyor. Kırgız halkının yönetim tarihinde "Alay Kraliçesi" olarak anılan ve Türkistan coğrafyasında ilk kadın general unvanına sahip Kurmancan adlı kadının hayatı, ailesi, yönetimde karşılaştığı acılar ve trajedi yer almakta. Kırgızların inancına, geleneksel hayatına, özgürlüğe bağlılığının yanı sıra vatanperverliği ve cesaret konularının işlendiği film, 100 yıl önce Fergana Vadisinde meydana gelen olaylara ışık tutuyor.

Fergana Vadisinde 1811-1907 yıllarında yaşayan Kurmancan adlı Kırgız kadını, milletinin özgürlüğü için küçük oğlu Kamçıbek'in Ruslar tarafından (1895) idam edilmesine razı olduğu rivayet ediliyor. Ülkenin tüm bölgelerinde Kurmancan Datka'nın heykelleri ve Kırgız para birimi Som'un üzerinde resmi bulunuyor.Başkent Platformu!

Ülke insanımızın asırlardır aşina olduğu, bir arada huzurla yaşama ve birbirinin derdiyle hemhal olabilme kültürünü, Platform tarafından, sivil örgütlülük alanına taşıyarak, sivil demokrasinin oluşmasına çok büyük katkı sağlamıştır.

Başkent Platformu

Başkent Platformu “İnsanı Yaşat ki Devlet Yaşasın“ misyonuna inanmış; 1200 ü aşkın birçok kardeş dernek, vakıf, federasyon, Konfederasyon temsilcilikleri ile birlikte ortak çalışmalar yürütülmekte ve işbirliği yapmaktadır.

Talep Görüş Bildir

İletişim

BAŞKENT PLATFORMU