MANAS DESTANININ KAHRAMANI KIRGIZLAR KEÇİÖREN’E KONUK OLDU

MANAS DESTANININ KAHRAMANI KIRGIZLAR KEÇİÖREN’E KONUK OLDU


MANAS DESTANININ KAHRAMANI KIRGIZLAR KEÇİÖREN’E KONUK OLDU

Ankara (Sivil İnisiyatif) –  Keçiören Belediyesi’nin ve Kırgızistan Ankara Büyükelçiliğinin ortaklaşa düzenlemiş oldukları 6. Uluslararası Ramazan Etkinlikleri’nde kardeş ülke Kırgızistan Keçiören’e konuk oldu. Kırgızistan gecesine siyaset önderleri, Stk başkanları ve çok sayı da Kırgız vatandaşı renk kattı.

Davetliler Uluslararsı etkinlik çerçevesinde önce Keçiören Belediyesi, Erzurumlular Vakfı ve Erzurum Dernekler Federasyonunun iş birliği ile Halil İbrahim Sofrasında düzenlenen iftar programı ile başladı. Daha sonra Kalaba Kent  Meydanını dolduran Keçiörenlilerin yanı sıra programa Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, AK Parti Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu, AK Parti Ankara Milletvekili Tülay Selamoğlu, Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, Kırgızistan Ankara Büyükelçisi İbragim Dzhunusov, Kırgızistan-Türkiye Fahri Konsolosu Dr. Mustafa Kurt, Türkiye Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Fahri Solak, TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, Karakol Şehri Meclis Başkanı Avtandil Abdıkadirov, Erzurumlular Vakfı Başkanı Veysel Karani Aksungur, Erzurum Dernekler Federasyonu Genel Başkanı Feridun Ünal katıldı.


- Bakan İdris Güllüce: “Ülkemizin daha da güçlü olması için dua edelim”

 Sovyet emperyalizminden kurtularak bağımsızlığını kazanan Kırgızistan’ın yanında olduklarını ifade eden Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, tüm mazlum milletlerin yanında olmaya devam edeceklerini söyleyerek “Ülkemizin daha da güçlü olması için dua edelim” dedi.

-Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak; “Sınırları aştık, kardeşliğimizde sınırları kaldırdık.”

Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak ise, “Manas Destanı ile Cengiz Aytmatov’un ülkesi Kırgızistan’dayız bugün burada … Sınırları aştık, kardeşliğimizde sınırları kaldırdık. Dünya ülkeleri ile birlikte Anadolu’nun bitmez tükenmez zenginliğini sunuyoruz. Erzurum gecesinde Kırgızistan’a misafir oluyoruz” dedi.

 -Kırgızistan Ankara Büyükelçisi İbragim Dzhunusov; “Kırgızistan’ı tanımak için Manas Destanı ile Cengiz Aytmatov’u bilmek yeterli.”

Kırgızistan Ankara Büyükelçisi İbragim Dzhunusov “Ankara’nın kalbi Keçiören’e hoş geldiniz” diye başladığı konuşmasında Kırgızistan ile Türkiye’nin dostluğunun işaretinin bayrakları olduğunu söyledi. Dzhunusov, “Bizim ünlü bir sözümüz var, eğer ilişkiyi kesersen kardeş bile düşman kesilir, bizler ilişkilerimizi daha da kuvvetlendiriyoruz. Kırgızistan’ı tanımak için Manas Destanı ile Cengiz Aytmatov’u bilmek yeterli… Bizlerin kardeşliğinin bir işareti de bayraklarımız, iki ülkenin de bayrağının rengi kırmızı, Türk Bayrağında ay- yıldız, Kırgız bayrağında güneş var. Ay – yıldız 12 saat olan geceyi, güneş 12 saat gündüzü tanımlıyor böylece iki ülke bir günü tamamlıyor” “Ramazan birlik, beraberlik, dayanışma, yardımlaşma duygularının en üst düzeye çıktığı aydır, Başta Türk ve İslam alemine beraberinde Tüm İnsanlığa inşallah barış ve huzur getirir.” dedi.

 

Dzhunusov, Hz. Muhammet’in (S.A.V) Allahın ve ahiretin var olduğuna inanıyorsanız gelen misafirlerinizi güzellikle karşılayınız sözünü hatırlatarak “Önce Ramazan geldi, hepimize misafir oldu, sonra da bizler geldik Türkiye’ye misafir olduk, misafirleri güzellikle karşıladığınız için teşekkür ediyoruz” dedi.

- Karakol Şehri Meclis Başkanı Avtandil Abdıkadirov; “bu gecede sizlerle olmaktan mutluyuz”

Karakol Şehri Meclis Başkanı Avtandil Abdıkadirov “Allahın bereketini, şefkatini saçtığı bu gecede sizlerle olmaktan mutluyuz” diyerek Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak’a Türk dünyasının gelenek ve göreneklerini göstermesine vesile olduğu için teşekkürlerini iletti.

 

Başkan Ak, milletvekilleri Selamoğlu, Taşkesenlioğlu, Büyükelçi Dzhunusov, Karakol Meclis Başkanı Abdıkadirov’a KEÇMEK kursiyerlerinin yaptığı el emeği eserleri;  Büyükelçi Dzhunusov ise Başkan Ak’a Kırgız Çapanı ile Manas Destanı’nın yazılı olduğu bir tabloyu hediye etti.

 

Programda Kırgızlı sanatçılar dansları ve müziklerinden seçkin eserler sundular. Aykırı grubu bir sürpriz yaparak Tarkan’ın “Gül döktüm yollarına” adlı eserini Türkçe söyledi ve büyük alkış aldı. Grup ayrıca “öz halkım” şarkısını tüm Müslümanlara armağan etti. Gecenin sonunda Kırgızistan’dan gelen sanatçılar ile protokol heyeti hep birlikte toplu hatıra fotoğrafı çektirdi. Kalaba Kent Meydanına kurulan Kırgızistan Kültür evininin açılışını gerçekleştirerek gece son buldu.Başkent Platformu!

Ülke insanımızın asırlardır aşina olduğu, bir arada huzurla yaşama ve birbirinin derdiyle hemhal olabilme kültürünü, Platform tarafından, sivil örgütlülük alanına taşıyarak, sivil demokrasinin oluşmasına çok büyük katkı sağlamıştır.

Başkent Platformu

Başkent Platformu “İnsanı Yaşat ki Devlet Yaşasın“ misyonuna inanmış; 1200 ü aşkın birçok kardeş dernek, vakıf, federasyon, Konfederasyon temsilcilikleri ile birlikte ortak çalışmalar yürütülmekte ve işbirliği yapmaktadır.

Talep Görüş Bildir

İletişim

BAŞKENT PLATFORMU