Son Yıllarda Osmanlı Vakıf Kültürü Yeniden Hayat Bulmakta

Son Yıllarda Osmanlı Vakıf Kültürü Yeniden Hayat Bulmakta


Son Yıllarda Osmanlı Vakıf Kültürü Yeniden Hayat Bulmakta

ANKARA (Sivil İnisiyatif),Ankara Kumrulular Dernek Başkanı Vedat İlkyaz ve yönetim kurulu, Başkent Platformu genel başkanı aynı zaman da Kırgızistan Fahri Konsolosu Dr. Mustafa Kurt’u makamın da tanışma ziyareti yaptılar ve yapmış oldukları çalışmaları anlattılar.

Vedat İlkyaz; 20 Temmuz 1987 tarihinde kurulan derneğimiz, demokrasinin vazgeçilmez ihtiyacı olan sivil toplum kuruluşlarından biri olmanın bilinciyle, 26 yıldır faaliyetini sürdürmektedir.

Ankara’ya bir şekilde yolu düşen üyelerimiz ve hemşerilerimize, Rehberlik ve Müşavirlik hizmetleri sunmak,Ankara’daki hemşerilerimizi birbirlerinin varlığından, konumundan haberdar etmek ve onlara buluşma zemini sağlamak,sevinç ve kederlerimizi birbirimizle paylaşmak,yöremize ait tüm değerlerimizi (Kültürümüzü, fındığımızı vb..) tanıtmak, lobi faaliyetlerinde bulunmak,başarılı, fakat ekonomik durumu yeterli olmayan öğrencilerimize burs vermek gayeleri ile çalışmalarını sürdüren derneğimizde, “13. Dönem Yönetim Kurulu” olarak görev başında bulunuyoruz.dedi…

Fahri Konsolos Dr. Mustafa Kurt; platform hakkında kısa bir bilgi verdi.

Atalarımızın vakıf anlayışını yani mirasını yaşatmaya gayret gösteriyoruz. Ecdadımızın yaptığı gibi bizler insanlar arasında dinsel, dilsel, ırksal, mezhepsel ve siyasal görüş ayrımı yapmaksızın, dünya insanlarının tümünü kucaklayan, Türk ve dünya insanlarının huzurlu, mutlu ve barış içerisinde refah ile yaşayacağı bir dünya oluşturulması için, çok yönlü çalışmalar yürütmekteyiz..

Başkent Platformu; “İNSANI YAŞAT Kİ DEVLET YAŞASIN“ ilkesini düstur edinmiş, bu düsturla bütün dünya insanları için çalışmaya talip olmuş insanlardan müteşekkil bir sivil toplum kuruluşu olmanın, bilinç ve sorumluluğunu taşımaktadır. Bu çerçevede bünyemizde bine yakın sivil toplum kuruluş temsilcisi bizimle birlikte bu misyona hep beraber hizmet etmektedir. Dedi..

Daha sonra Kumrulular derneğinin Antares AMADE Balo ve nikah salonun da hazırlanmış olan dayanışma gecesine geçildi.
Gecede çok sayıda, siyasetçi, akademisyen, iş adamı, sivil toplum kuruluş temsilciler, gazeteci ve Kumrulu’lu aileler bir araya geldi.

Ak Parti Ordu Milletvekili Mustafa Hamarat Ankara Kumrulular Derneği’nin dayanışma gecesine katıldı. Gecede konuşan Hamarat, 5 milyonluk Ankara’da Kumruluların gösterdiği hemşeriliğin örnek olduğunu söyledi.


AK Parti Ordu Milletvekili Mustafa Hamarat Ankara Kumrulular derneğinin Antares Amade balo ve nikah salonunda yapılan dayanışma gecesine katıldı. Kanal 52 TV’nin canlı yayınladığı geceye Bine yakın Kumrulu katıldı. Dernek Başkanı Vedat İlkyaz’ın açılış ve selamlama konuşmasıyla başlayan gecede Milletvekili Mustafa Hamarat Kumrulu hemşerilerine seslendi.

 

Kendisinin de sivil toplum faaliyetlerinin içerisinden geldiğini vurgulayan Hamarat Sivil Toplum çalışmalarının özellikle büyükşehirlerde ivme kazandığını, gurbette hemşeri dayanışmasının gitgide artış gösterdiğini, bunun en somut örneğini de Kumrulular gecesinde görüldüğünü kaydetti.

 

Ankara gibi 5 milyonu aşmış bir ilde Kumruluların birbirlerine sımsıkı tutunduklarını, bunun örnek bir hemşericilik çalışması olduğunu söyleyen Hamarat sözlerini şöyle sürdürdü:

 

“Bugün burada Kumrulu hemşerilerimiz, 5 milyonluk Ankara’nın çeşitli yerlerinden gelerek dayanışma örneği göstermektedirler. Bize bu dayanışmaya destek olmak, katkı vermek düşer. Hemşerilerimizi, Sn. Başkan Vedat İlkyaz nezdinde tebrik ediyorum, kutluyorum. Gurbette yaşadığı halde sılasını unutmayan, memleketini her daim yüreğinde yaşatan, uzaktan da olsa hizmet etme derdinde olan Kumrulu hemşerilerimize tekrar tebriklerimi sunuyorum.” dedi.

 

Kumrulular gecesine Milletvekili Mustafa Hamarat, İhsan Şener, 23. Dönem Milletvekili Eyüp Fatsa, Başbakanlık Teftiş Kurulu Başkanı Yunus Arıncı, Kumru Kaymakamı Ahmet Özkan, Kumru Belediye başkanı Ticabi Civelek ve birçok bürokratın yanı sıra Ankara’da yaşayan bine yakın Kumrulu katıldı.Başkent Platformu!

Ülke insanımızın asırlardır aşina olduğu, bir arada huzurla yaşama ve birbirinin derdiyle hemhal olabilme kültürünü, Platform tarafından, sivil örgütlülük alanına taşıyarak, sivil demokrasinin oluşmasına çok büyük katkı sağlamıştır.

Başkent Platformu

Başkent Platformu “İnsanı Yaşat ki Devlet Yaşasın“ misyonuna inanmış; 1200 ü aşkın birçok kardeş dernek, vakıf, federasyon, Konfederasyon temsilcilikleri ile birlikte ortak çalışmalar yürütülmekte ve işbirliği yapmaktadır.

Talep Görüş Bildir

İletişim

BAŞKENT PLATFORMU