Türkiye   Somali Kardeşliği

Türkiye Somali Kardeşliği


TÜRKİYE   SOMALİ  KARDEŞLİĞİ

SPOT: Somali'deki Adalet, Barış ve İlerleme Partisi'nin cumhurbaşkanı adayı Hacı Muhammed Yasin İsmail, Başkent Uluslar Arası Barış  Kardeşlik  Platformu’nun davetlisi olarak Ankara’ya platform  başkanı Mustafa Kurt ve yönetim kurulu üyeleri ve çok sayıda sivil toplum kuruluş temsilcileri ile bir araya geldi…


 Hacı Muhammed Yasin İsmailin onuruna Ankara Kınacızade konağında yemekli toplantı tertip edildi. Tören de   Cumhurbaşkanı adayı Hacı Muhammed Yasin İsmail, çok önemli mesajlar verdi.

İsmail konuşmasında; Dünyadaki pek çok insan ve lider Somali´ye gelemezken, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan´nın eşi Emine Erdoğan ile Somali´yi ziyaret etmesinin, tüm dünyanın ilgisini çektiğini, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’nın samimi kardeş hane uzatılmış elden sonra, pek çok ülkenin yaptığı yardımlarla ülkedeki durumun bugünlerde eskisinden daha iyi olduğunu söyledi.

İsmail kendisinin Sultan II. Abdülhamit döneminde Somali´nin bulunduğu bölgenin başkenti Hobya´nın yöneticiliğini yapmış Sultan Ali Yusuf´un torunu olduğunu, Türkiye ile yaklaşık 300 yıllık bir tarihi ilişkisi bulunduğunu, Afrika´da Müslümanlığı kabul eden ilk ülke olduğuna işaret etti. Sosyal hayatı, İslami birlik ve beraberliği esas aldıklarını, bu sebeplerle Türkiye ve Somali arasındaki ilişkilerin uzun zamandır çok güçlü olduğunu söyledi. 

Somali´deki insani durumla ilgili Olarak ise; “Somali´de kıtlık insan eliyle yaratılmıştır” diyerek, sözlerini şöyle devam etti;

Somali de henüz el değmemiş halde, uranyum, demir, kalay, bakır, boksit ve doğal gaz yatakları ile zengin ve Arap yarım adasına yakınlığı nedeniyle petrol açısından zengin bir ülke olmasına rağmen halkın büyük kısmı hayvancılık, tarım ve kıyı şeridinde olmasından dolayı zengin balık çeşitlerinin bulunmasına rağmen dünyadaki en fakir ve güvenlikten yoksun ülkelerden biridir. Somali bugün için dış yardıma dayanan bir ekonomiden kurtulamamıştır dedi.
 
 21 ağustosta yeni bir sürece girmeye hazırlanan Somali, halkın iş imkanlarının çoğaltılmasını umut ediyor. Bu sorun çözüldüğü taktir de  uzun yıllardır süre gelen hukuksuzluk ve istikrarsızlık içinde olan Somali nüfusunun maddi ve manevi refahı ancak bu sayede sağlana bileceği düşünülüyor. Somali de hukukun üstünlüğüne ihtiyaç olunduğu için kurumlarının yapılandırılması gerekmektedir dedi.
     
İsmail; Başbakan Erdoğan’ın Somali ziyaretinden sonra ‘’ Türkiye’de eğitim alan çocukların Somali’ye dönerek ülkelerinin gelişimine katkı da bulunacağını düşünüyorum. Bir ülkenin gelişimi,iş gücünün kalitesine ve beşeri sermayesine bağlıdır.Önemli olan ne kadar çok doğal sermayenizin olduğu değildir, önemli olan insan gücünün kalitesidir. dedi…

 

İsmail, dedesi Sultan Ali Yusuf tan sonra ailesinden Somali den Türkiye ye ilk ziyaret eden kişi olduğunu, Başkent Platformunun özel daveti ile bu ziyaretin gerçekleştiğini bu sebepten dolayı tarihi bir günün bir anın gerçekleştiğini çok mutlu olduğunu Platform üyelerine tek tek teşekkür ederek Somali Türkiye ilişkilerin geliştirilmesini ve tarihsel kardeşliğin canlandırılması için bir olanak bulduğunu’’ ifade etti.

Muhammed Yasin İsmail, Türkiye’nin her zaman yanlarında olmasını, memnuniyetle karşıladıklarını söyledikten sonra Başkent Platformu’ nun 
İsmailin onuruna verdiği yemekte plaket takdimine geçildi.

 

Başkent Platformu Genel Başkanı Mustafa Kurt, Somali Cumhurbaşkan adayı Hacı Muhammed Yasin İsmail'in, bu kadar yoğun çalışma diliminde Türkiye'de bulunmasının Türkiye ve Somali kardeşliği için önemli olduğunu, Başkent Platformu olarak, Hacı Muhammed Yasin İsmail'in Başta Somali Halkı olmak üzere insanlara yaptığı hizmetler dolayı ve Türkiye-Somali kardeşliğinin daha da pekişmesi adına birçok sivil toplum kuruluşunun katılımıyla Hacı Muhammed Yasin İsmail'e Platformun Misyonunu Özetleyen ‘’İNSANI YAŞAT Kİ DEVLET YAŞASIN’’ anlayışına sahip olması ve İnsan odaklı çalışmalarından dolayı plaket takdim edildi.

Başkent Platformu!

Ülke insanımızın asırlardır aşina olduğu, bir arada huzurla yaşama ve birbirinin derdiyle hemhal olabilme kültürünü, Platform tarafından, sivil örgütlülük alanına taşıyarak, sivil demokrasinin oluşmasına çok büyük katkı sağlamıştır.

Başkent Platformu

Başkent Platformu “İnsanı Yaşat ki Devlet Yaşasın“ misyonuna inanmış; 1200 ü aşkın birçok kardeş dernek, vakıf, federasyon, Konfederasyon temsilcilikleri ile birlikte ortak çalışmalar yürütülmekte ve işbirliği yapmaktadır.

Talep Görüş Bildir

İletişim

BAŞKENT PLATFORMU