VAN-ERCİŞ-ULUPAMİR KÖYÜNDEKİ KIRGIZLAR BİNLERCE YILLIK KÜLTÜRLERİNİ YAŞATIYORLAR

VAN-ERCİŞ-ULUPAMİR KÖYÜNDEKİ KIRGIZLAR BİNLERCE YILLIK KÜLTÜRLERİNİ YAŞATIYORLAR


VAN-ERCİŞ-ULUPAMİR KÖYÜNDEKİ KIRGIZLAR BİNLERCE YILLIK KÜLTÜRLERİNİ YAŞATIYORLAR


ANKARA- (Sivil İnisiyatif)- Van - Van-Erciş-Ulupamir Köyü’nde atölye sahibi Kırgız Kenan Aytaç, Kırgızistan-Türkiye fahri konsolosu Dr. Mustafa Kurt’u makamın da ziyaret ederek atölyelerinde el emeği imal ettikleri ürünleri hediye ederek orada yaşayan Kırgızlar hakkın da bilgi verdi…

Van-Erciş-Ulupamir Köyü’nde atölye sahibi Kırgız Kenan Aytaç, “Kırgız Türkleri olarak alan el değil veren el olmak istiyoruz.”

Van-Erciş-Ulupamir Köyü’nde yaşayan Kırgız Türkleri olarak alan el değil veren el olmak istiyoruz. Şuan köyümüz de ciddi bir göç başlamıştır. Devlet bize bakmıyor demiyor devletimize tam tersi her fırsatta sahip çıkmanın haklı gururunu yaşıyoruz.

Bu göçlerin önüne geçmek ve köyde ekonomiyi canlandırmak adına köyümüz de promosyon kumaş çanta, hurç, elbise kılıfı, deri ürünleri imalatı ve orta asya el sanatlarını canlandırmak için çalışmalar yapmaktayız. Atölyelerimizi kendi imkanlarımız ile açmış bulunmaktayız. Şuan köyümüzü ayakta tutmanın birlik ve beraberliği sağlamak için yoğun çalışmalar yürütmekteyiz. Türkiye genelinde fuarlara ve festivallere de katılıyor hem kültürümüzü tanıtıyor hem de yaptığımız ürünleri tüketicilere sunuyoruz.

Bizler biliyoruz ki, ne kadar toplu olursak kültürümüzü, örf adetimizi ve dilimizi daha uzun yaşatabiliriz. Ulupamir Türkistan’a açılan kocaman bir kapıdır. Bu kapının bilincin de olan yetkililerden özellikle tanıtım konusunda destek bekliyoruz. Buradan toplu olarak göç etmeyi de düşünmüyoruz tam tersi burada Türk bayrağını dalgalandırmak istiyoruz. Unutulmasın ki burası Türkiye Cumhuriyeti topraklarıdır.

Kırgızistan-Türkiye fahri konsolosu Dr. Mustafa Kurt; “Ata babalarımız bizim için övünç kaynağıdır.”

Kırgızistan-Türkiye fahri konsolosu Dr. Mustafa Kurt; bildiğiniz üzere daha öce Van-Ulupamirdeki Kırgız kardeşlerimizi ziyarete gelmiş 50 ailenin yaşam koşulları hakkında bilgi alıp çözümlemelerle ilgili destek sağlamaya hazır olduğumu belirtmiştim.

Kurmuş olduğunuz atölyelerdeki çalışmalarınızdan dolayı sizi tebrik ediyorum. Siz bu atölyelerde atalarımızın mirası olan örf ve adetleri yasatıyor ve devam ettiriyorsunuz. Ata babalarımız bizim için övünç kaynağıdır ama sadece ata babalarımızın mirasını anlatmak onlarla övünmek bugün bu çağda çözüm değil. Aynı zamanda o mirasa sahip çıktığımızı gösteren davranışlarımızla, faaliyetlerimizle, duruşumuzla tarihimize sahip çıkmalıyız. Bugün burada siz değerli kardeşim ve Ulupamir halkı için her türlü desteği vermeye hazırım dedi.Başkent Platformu!

Ülke insanımızın asırlardır aşina olduğu, bir arada huzurla yaşama ve birbirinin derdiyle hemhal olabilme kültürünü, Platform tarafından, sivil örgütlülük alanına taşıyarak, sivil demokrasinin oluşmasına çok büyük katkı sağlamıştır.

Başkent Platformu

Başkent Platformu “İnsanı Yaşat ki Devlet Yaşasın“ misyonuna inanmış; 1200 ü aşkın birçok kardeş dernek, vakıf, federasyon, Konfederasyon temsilcilikleri ile birlikte ortak çalışmalar yürütülmekte ve işbirliği yapmaktadır.

Talep Görüş Bildir

İletişim

BAŞKENT PLATFORMU