Yazar Rüya Tokgöz'den, Kırgızistan Fahri Konsolosu Dr.Mustafa Kurt’a Ziyaret

Yazar Rüya Tokgöz'den, Kırgızistan Fahri Konsolosu Dr.Mustafa Kurt’a Ziyaret


YAZAR RÜYA TOKGÖZ'DEN, KIRGIZİSTAN FAHRİ KONSOLOSU DR.MUSTAFA KURT’A ZİYARET…


Başkent Platformu Genel Başkanı ve Kırgızistan Fahri Konsolosu Dr. Mustafa KURT:
 

İnsanları birbirine kaynaştıran ve ölümsüzleştiren; kültür ve eserleridir”.


Ankara (Sivil İnisiyatif) – Yaşamları şiirlerine, şiirleri yaşamlarına tanıklık etmiş ve edebiyata gönül vermiş Şair-Yazar Rüya Tokgöz, Gazeteci Şair, Yazar ve Kırgızistan Fahri Konsolosu Dr. Mustafa Kurt’u makamında ziyaret etti.

Ziyaret dolayısıyla söz alan Rüya Tokgöz birlikte olmanın verdiği onur ve mutluluğa dikkat çekerek “Konsolosumuz vasıtası ile Kırgızistan’da kültürel etkinlikler yapmak; oradaki yazarlarla birlikte bir araya gelip kültürümüzü ve dünden bugüne bize bırakılan kültür mirasını konuşmak paylaşmak isterim” diye konuştu.

Daha sonra Rüya Tokgöz; Kurt’a ve Kırgızistan’tan gelen konukları Абылкасым Шерниязов ve eşi İndira Шерниязов’a “Beni Sensiz Bırakma” kitabını hediye etti.

Dr. Mustafa Kurt “Avrasya bölgesinde yeniden bir diriliş var”

Kırgızistan Fahri Konsolosu Dr. Mustafa Kurt da şair ve yazarların toplumun aynası olduğunu vurgulayarak insanları birbirine kaynaştıran ve ölümsüzleştiren yegâne unsurun kültür ve eserleri olduğunu söyledi.

Ziyareti önemsediğini belirten Dr. Kurt “özellikle Kırgızistan’dan bugün burada bizlerle beraber olan değerli dostum Абылкасым Шерниязов ve eşi İndira Шерниязов hanımefendi, Kırgızistan-Türkiye arasında ticari ve kültürel alanda neler yapabiliriz için buradalar. Sizlerin de burada bu maksat ve gaye içinde bulunmanızı iki ülke açısında çok önemli buluyorum. Makamlar,  mevkiler gelir geçer ancak kültür su gibi akar, gider ve yerini, yatağını bulur. Bakın yıllar sonra tekrar bu kültür sayesinde Avrasya bölgesinde yeniden bir diriliş var, asırlar sonra sanki dün gibi tekrar bir araya geldik ve adeta nerde kalmıştık dercesine büyük bir heyecanla Kırgızistan-Türkiye kardeşliği yoluna devam etmekteyiz” diye konuştu.

Kırgızistan-Türkiye arasında devlet nezdinde ilişkilerin çok iyi seviyede olduğuna dikkat çeken Dr. Kurt, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

“Kırgızistan-Türkiye devlet başkanları dışişleri bakanlıkları, bürokratlar, büyük elçiler, TİKA vs. güzel çalışmakta. Bizlerde kültürel ve ticari faaliyetlerle bunları desteklersek; inanıyorum ki Kırgızistan-Türkiye kardeşliği dün olduğu gibi bugün de sonsuza denk hep parlayan yıldız olacaktır”.

Seyit Tokgöz “Kırgızistan’da yatırım yapmak istiyorum”

İşadamı Seyit Tokgöz ise ziyaretin samimi ortamından çok etkilendiğini belirterek “Kırgızistan’ı en kısa sürede ziyaret etmek istiyorum. Bu ziyaret, hem kültürel hem de yatırım amaçlı olacaktır. Bir başka ifade ile, Kırgızistan’da yatırım yapmak istiyorum” diye konuştu.

Абылкасым Шерниязов “Sizleri Kırgızistan’a bekliyorum”

Kırgızistan’dan gelen Абылкасым Шерниязов ise ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade ederek şunları söyledi:

“Kırgızistan sizlerin ata yurdu, sizlerin ata babalarınızın yurdu… Yani, sizlerin öz yurdu; sizleri Kırgızistan’a bekliyorum. Mutlaka gelip ata yurdunu görmelisiniz. Birlikte kültürel ve ticaret faaliyetler ile balalarımıza çok güzel miras bırakabiliriz”.

Daha sonra karşılıklı hediye takdimi ile ziyaret sona erdi.Başkent Platformu!

Ülke insanımızın asırlardır aşina olduğu, bir arada huzurla yaşama ve birbirinin derdiyle hemhal olabilme kültürünü, Platform tarafından, sivil örgütlülük alanına taşıyarak, sivil demokrasinin oluşmasına çok büyük katkı sağlamıştır.

Başkent Platformu

Başkent Platformu “İnsanı Yaşat ki Devlet Yaşasın“ misyonuna inanmış; 1200 ü aşkın birçok kardeş dernek, vakıf, federasyon, Konfederasyon temsilcilikleri ile birlikte ortak çalışmalar yürütülmekte ve işbirliği yapmaktadır.

Talep Görüş Bildir

İletişim

BAŞKENT PLATFORMU